play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Żółty piasek na karoserii samochodów i parapecie? Wiemy, skąd się bierze

today14 maja 2020

Background

Żółty piasek na karoserii samochodów i parapecie? Wiemy skąd się bierze? Piasek znad Sahary, zanieczyszczenia niewiadomowego pochodzenia? Skąd na karoseriach naszych samochodów, parapetach, balkonach i innych płaskich powierzchniach bierze się żółty pył, który po deszczu zamienia się lepką maź? Na pewno od kilku dni obserwujecie to zjawisko…

Żółty piasek na karoserii samochodów i parapecie, który możemy zaobserwować w sezonie wiosennym, to nic innego jak pyłki roślin w okresie pylenia. Żółto- zielony pył po deszczu zamienia się w maź, która jest uciążliwa szczególnie dla właścicieli aut. Wiosną są to pyłki drzew, a latem pyłki traw. Aktualnie dęby, sosny, i topole znajdują się w szczycie peelnia, czyli wytwarzają więcej pyłków, niż normalnie. Pyłek jest organem męskim i ma docelowo dotrzeć do żeńskiego organu rozrodczego drzew tego samego gatunku, co skutkuje wytwarzaniem nasion i wytwarzaniem nowych sadzonek- wyjaśnia Damian Matynia, biolog ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.

Intensywnie mogą też pylić buki, jesiony, klony, graby, brzozy i jodły i świerki, które wytwarzają gęsty pył. Jak podkreśla botanik Damian Matynia, uczulenia na pyłek drzew iglastych są dużo rzadsze niż alergie na pyłek drzew liściastych.

 

zdjęcie ilustracyjne fot.pixabay.com

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content