play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

ZTM: kolejne zmiany w komunikacji miejskiej. Lepiej sprawdzić rozkład

today17 kwietnia 2020

Background

Zaplanowane przez Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) zmiany w komunikacji miejskiej obejmą prawie 100 linii autobusowych, tramwajowych oraz trolejbusowych. Niektóre z nich zaczną obowiązywać już w sobotę (18 kwietnia).

Wprowadzanie modyfikacji ma na celu dostosowanie komunikacji miejskiej do rządowych ograniczeń, obowiązujących w czasie epidemii koronawirusa oraz zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom dojeżdżających do pracy transportem publicznym. ZTM zaleca, żeby informacje o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej sprawdzać przed wyjściem z domu, gdyż zmiany będą wprowadzane w sposób bardzo dynamiczny.

Cały czas na bieżąco monitorujemy sytuację w komunikacji miejskiej w związku z epidemią koronawirusa i reagujemy na otrzymywane zgłoszenia. Planujemy, że w ciągu kilku najbliższych dni wprowadzimy zmiany w rozkładach jazdy 99 linii. To prawie jedna czwarta naszej całej sieci, mówi rzecznik prasowy ZTM, Michał Wawrzaszek. I dalej: – Każdemu, kto korzysta z komunikacji miejskiej, zalecamy, aby przed wyjściem na przystanek sprawdzać rozkłady jazdy w internecie lub skontaktować się z naszą bezpłatną infolinią pod numerem telefonu 800 16 30 30.

Zmiany wprowadzane są już od połowy marca. Po zamknięciu szkół, uczelni i wielu zakładów pracy, a także po wprowadzeniu ograniczeń dotyczących liczby dostępnych miejsc w pojazdach transportu publicznego, diametralnie zmieniły się potrzeby przewozowe mieszkańców i możliwości przewoźników, z którymi współpracuje ZTM.

– Wprowadzanie zmian jest konieczne, przekonuje M.Wawrzaszek. I dodaje: – Na wielu połączeniach odnotowujemy już nawet 10-15% podróżnych. Na innych z kolei frekwencja wciąż jest wysoka. Dlatego musimy wzmocnić właśnie te linie, z których korzystają pasażerowie niemogący pozwolić sobie w tym trudnym czasie na pracę zdalną.

W ciągu ostatniego miesiąca wprowadzono w rozkładach jazdy zmiany obejmujące ok. 170 linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Do tej liczby należy dodać modyfikacje, wynikające z realizowanych prac remontowo-modernizacyjnych i które nie są związane ze stanem epidemii. Od 18 kwietnia, systematycznie wdrażane będą kolejne zmiany, obejmujące wszystkie części Metropolii.

I tak, od 18 kwietnia zmiany obejmą:
– linię autobusową 121 – wydłużenie trasy,
– linię tramwajową 9 – skrócenie trasy,
– linię tramwajową 30 – wznowienie kursowania,
– linię autobusową 900 – zawieszenie kursowania w soboty, niedziele i święta,
– linie autobusowe 137, 254, 268, 291, 525, S oraz W, które w soboty będą kursować wg rozkładu niedzielnego,
– linie autobusowe 8 i 58 – realizowane będą dodatkowe kursy w soboty.

od 20 kwietnia:
– linia autobusowa 101 i trolejbusowa A – realizowane będą dodatkowe kursy,
– linie autobusowe 56, 186, 197, 692 – dodatkowe kursy w dni robocze,
– linia autobusowa 47 – zwiększenie pojemności taboru w wybranych kursach,
– linie autobusowe A4 i 60 – zmniejszenie pojemności taboru.

od 22 kwietnia:
– linie autobusowe 2, 82, 131, 137, 291, 515, 525, 551, 696, S i W – w dni robocze będą kursowały wg rozkładu sobotniego,
– linia autobusowa R – wprowadzenie specjalnych rozkładów jazdy,
– linie autobusowe 131 i 525 – zwiększenie pojemności taboru.

od 23 kwietnia linia autobusowa 159 zostanie zawieszona.

Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian publikowane są w specjalnym komunikacie na stronie internetowej ZTM https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/1690/.

źródło: ZTM

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content