play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

ZUS: coraz więcej e-wizyt

today14 maja 2021

Background

Od listopada ub. roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia klientom internetową e-wizytę. Bez wychodzenie z domu/pracy, sprzed komputera, można porozmawiać z pracownikiem ubezpieczalni i załatwić wiele spraw. W całym kraju skorzystało z tej usługi już ponad 65 tys. osób. Najwięcej rozmów online odbywało się w warszawskich placówkach ZUS, następnie w Gdańsku, Krakowie i w oddziałach w Poznaniu (średnio ponad 3 tysiące). Natomiast w woj.śląskim każdy z sześciu oddziałów ZUS przeprowadził ok. 1,5 tys. e-wizyt.

Zainteresowanie usługą rośnie. Codziennie spotkanie online rezerwuje niemal 1 tys. osób. Dzięki rozmowom wideo klient może załatwić swoje sprawy bez osobistej wizyty w urzędzie. Może to zrobić nawet wówczas, gdy jest na urlopie za granicą, albo jest objęty kwarantanną.

– Do pierwszych dni maja na spotkanie online umówiono ponad 111,5 e-wizyt, jednak ok. 30 tys. rezerwacji zostało niezrealizowanych, czyli zamawiający nie nawiązał kontaktu z ekspertem, ani też nie odwołał e-wizyty. Stąd też prośba do klientów, jeśli wiedzą, że nie mogą skorzystać z umówionej wizyty to prosimy o jej odwołanie. Wystarczy wówczas kliknąć w link „Zrezygnuj z e-wizyty”, który znajduje się w wiadomości potwierdzającej rejestrację, mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. śląskiego.I dodaje:– Dzięki temu, na  rozmowę będzie mógł umówić się ktoś inny, kto potrzebuje informacji czy porady eksperta ZUS. Jeśli termin nie zostanie odwołany, będzie   cały czas zarezerwowany, chociaż nikt nie skorzysta e-wizyty.

Najwięcej pytań dotyczy emerytur i rent. Łączna liczba przeprowadzonych na ten temat rozmów we wszystkich placówkach ZUS to niemal 20,2 tys. – w tym 939 dotyczyło świadczeń międzynarodowych. W związku z pandemią i wprowadzanymi rozwiązaniami w ramach Tarczy Antykryzysowej dużym zainteresowaniem cieszyły się również kwestie związane z prowadzeniem firmy. Z e-wizyty skorzystało ponad 17,2 tys. przedsiębiorców. Blisko 15,4 tys. osób dzięki wideorozmowie wyjaśniło kwestie związane z wypłatą zasiłków. W czasie pandemii rośnie też zainteresowanie Platformą Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Eksperci ubezpieczalni potwierdzili profil PUE podczas e-wizyt dla 10,2 tys. osób.

Umawianie wideorozmowy ? Wystarczy wejść na stronę internetową ZUS i odszukać zakładkę e-wizyta. Do połączenia się z ekspertami trzeba mieć sprzęt z dostępem do internetu, czyli smartfon, tablet czy komputer, wyposażone w kamerkę i mikrofon. Rozmowę umawia się w dogodnym dla siebie dniu i godzinie. Pierwszą rozmowę na każdy dzień roboczy można zamówić na godz. 9:00, a ostatnią na 14:05. Podczas rezerwacji podaje się dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE.

źródło/foto: ZUS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content