play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Polska

ZUS nie informuje mailami o konieczności dopłaty! UWAGA OSZUŚCI! 

today23 lutego 2021

Background

Uwaga na fałszywe maile z ZUSu. Oszuści internetowi znów atakują. Ostrzec należy zwłaszcza starszych ludzi, bo to oni najczęściej padają ofiarami fałszywych „urzędników”, „policjantów” czy „wnuczków”.

Dopłata do ZUSu? Nigdy mailem!

Kolejne ostrzeżenia przed fałszywymi mailami. Tym razem oszuści podają się za pracowników ZUSu i wysyłają powiadomienia o konieczności przelania pieniędzy tytułu dopłaty.

– Niektórzy z klientów w ostatnich dniach otrzymali maile z informacją, m. in. o niedopłacie składek i konieczności uregulowania w ciągu 24 godzin. Przypominam, że ZUS nie kieruje drogą mailową do swoich klientów informacji o rozliczeniach składkowych. Za pośrednictwem korespondencji elektronicznej klienci Zakładu nie otrzymują żadnych wezwań do zapłaty, czy tez informacji o nadpłatach – mówi Radiu Piekary Beata Kopczyńska ze śląskiego oddziału ZUS.

Urzędnicy dodają, by w żadnym wypadku nie otwierać podejrzanych maili ani załączników. Jeśli mamy wątpliwości co do nadawcy wiadomości z ZUS – najlepiej zgłosić sprawę do najbliższej placówki.

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy!

Oszuści w ostatnim czasie częściej podają się również za policjantów.

– Oszuści mogą się również podawać za pracowników innych służb czy placówek. Niezmiennie musimy być czujni. Pamiętajmy, że poważnych spraw nie załatwia się przez telefon. Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy. Jeśli już ktoś do nas zadzwoni, przekażmy, że porozmawiamy na dany temat z rodziną, podzielmy się informacją ze znajomym czy sąsiadem. Zawsze możemy powiedzieć, że stawimy się w jednostce policji w celu dalszej rozmowy.

Trzeba też pamiętać, że oszuści bardzo często próbują zagadać osobę do której dzwonią i nie dadzą jej dojść do słowa. Wtedy najlepiej odłożyć słuchawkę i skontaktować się z – prawdziwą – policją.

Nigdy nie należy przekazywać żadnych pieniędzy, ani wykonywać innych poleceń osób, co do których nie mamy pewności, że nas nie oszukują.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content