play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

ZUS: zwolnienia ze składek dla firm na 600 mln zł

today23 września 2020

Background

W niedzielę zaczęły obowiązywać przepisy pozwalające na zwolnienie ze składek dla firm, które złożyły wniosek o zwolnienie z nich i jednocześnie je opłaciły, albo posiadały nadpłatę koncie. ZUS ruszył z procesem tworzenia not umorzeniowych w wyniku, którego 740 tys. przedsiębiorców uzyskało zwolnienie na blisko 600 mln zł.

Wcześniej nie można było tego zrobić, bo przepisy zezwalały na zwolnieniu wyłącznie składek nieopłaconych za kwiecień i maj. Korzystna dla przedsiębiorców zmiana , była rekomendowana przez ZUS. Już w dniu jej wejścia w życie ubezpieczalnia rozpoczęła proces tworzenia not umorzeniowych. Do tej pory poddano mu ok. 740 tys. płatników składek. Oznacza to, że dodatkowo w wyniku realizacji ustawy ZUS umorzył ok. 598 mln zł. W najbliższych dniach zostanie poddanych weryfikacji kolejne kilkadziesiąt tysięcy płatników składek.

– Korzyść dla płatników jest podwójna. Po pierwsze otrzymają oni zwolnienie ze składek, a po drugie, nie będą obarczeni w tej sprawie składaniem dodatkowych wniosków. ZUS zrobi to z urzędu. A o wysokości umorzenia oraz udzielonej pomocy ZUS poinformuje płatników przez Platformę Usług Elektronicznych, mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj.śląskiego.

ZUS zwraca uwagę, że w wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł.

Przedsiębiorcy mogą zdecydować, czy wypłacić pieniądze, czy też zostawić je na koncie. Będą wtedy zaliczone na poczet przyszłych składek.

W sumie zwolnienia z obowiązku opłacania składek za marzec, kwiecień i maj wyniosły ok. 13 mld zł. W ramach programu osłonowego w związku z lockdownem objęło to ponad 2 mln firm, chroniąc 6,5 mln miejsc pracy.

źródło/foto: ZUS

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content