play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Związkowcy blokują tory w Sławkowie. „Tu przyjeżdża węgiel z Rosji, który zabiera nam miejsca pracy”

today18 lutego 2020

Background

Od trzech godzin górnicze związki blokują szerokie tory kolejowe do euroterminalu w Sławkowie. To kolejny protest przeciwko importowi rosyjskiego węgla. Wczoraj rano związkowcy zorganizowali dwugodzinny strajk, potem pojawili się między innymi w śląskich biurach posłów Prawa i Sprawiedliwości. W biurze premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach czy w biurze wiceministra Adama Gawędy w Wodzisławiu Śląskim wysypali przyniesiony przez siebie węgiel.

 

  • cover play_arrow

    Związkowcy blokują tory w Sławkowie. „Tu przyjeżdża węgiel z Rosji, który zabiera nam miejsca pracy” Kamil Zatoński

 

Mówił szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek. Za tydzień w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej odbędzie się strajkowe referendum, a 28 lutego górnicza manifestacja w Warszawie. Górnicy domagają się podwyżek wynagrodzeń o 12 procent.

 

 

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Związkowcy blokują tory w Sławkowie. O godzinie 8:00 rozpoczęła się blokada torów euroterminalu w Sławkowie, w powiecie będzińskim, w województwie śląskim, w której udział biorą wszystkie związki zawodowe.

Węgiel z Rosji zalewa Polskę?

W styczniu Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało najnowsze dane dotyczące importu węgla z Rosji z których wynika, że do Polski sprowadzono z tego państwa blisko 9 milionów ton tego surowca. Najwięcej w roku 2018, bo wtedy do kraju ściągnięto z Rosji ponad 13 milionów ton węgla.

Będzie demonstracja górnicza w Warszawie

„Sierpień 80” z Polskiej Grupy Górniczej cały czas apeluje do górników z innych spółek węglowych – Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Tauronu Wydobycie i Lubelskiego Węgla „Bogdanka” o poparcie i udział w demonstracji górniczej zaplanowanej na 28 lutego w Warszawie.

– Musimy jako środowisko górnicze działać razem, wspólnie, ramię w ramię. Niech Brać Górnicza pokaże jedność! Każdy ma swoje żądania, które można wyartykułować podczas demonstracji 28 lutego w Warszawie! Apelujemy o masowy udział górników spółek Tauron, JSW, „Bogdanki” i o organizację wyjazdu na protest przez Wasze związki zawodowe. Protestujmy razem, wspólnie. Tylko działając solidarnie, mamy szansę na zwycięstwo! – czytamy w apelu.  

Udział w demonstracji zapowiedzieli już górnicy z kopalń węgla brunatnego „Bełchatów” i „Turów”.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content