play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

Związkowcy kontra Sasin: Zamknięte kopalnie i niższe wynagrodzenia

today28 lipca 2020

Background

Zamknięte kopalnie i niższe wynagrodzenia – to przyszłość PGG, według portalu Biznes Alert. Przypomnijmy, dziś odbędzie się spotkanie przedstawicieli górniczych związków zawodowych z ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.

W związku z epidemią koronawirusa i duża liczbą zakażonych górników w Polskiej Grupie Górniczej konieczne jest wprowadzeni planu ratunkowego w spółce. Jak nieoficjalnie informuje portal Biznes Alert, plan ma zakładać zamknięcie kopalni Ruda (Ruch Bielszowice, Ruch Halemba, Ruch Pokój) i kopalni Wujek oraz zmniejszenie pensji pracowników o 30%, a także zamrożenie tzw. „czternastek”.

Dziś w tej sprawie wicepremier Jacek Sasin ma pojawić się na Śląsku. Głównym tematem rozmów ze związkowcami mają być problemy Polskiej Grupy Górniczej. Jak powiedział w wywiadzie dla Radia Piekary dr Dawid Piekarz, ekspert ds. rynku energetycznego, kryzys wywołał lukę finansową w spółce na ponad 2 mld zł rocznie. Związkowcy już w poniedziałek zapowiedzieli, że gdyby zapowiedzi miały się potwierdzić, to nie wyobrażają sobie skutków społecznych takiej propozycji programu naprawczego Polskiej Grupy Górniczej. Według nich jest to propozycja, którą natychmiast należy wyrzucić do kosza.

Autor: Katarzyna Taras


0%
Skip to content