play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
 • cover play_arrow

  Radio Piekary Radio Piekary

 • cover play_arrow

  Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Związkowcy PGG doszli do porozumienia z zarządem

today16 lipca 2022

Background

Związkowcy PGG doszli do porozumienia z zarządem. Ustalono szczegóły dotyczące „rekompensaty inflacyjnej”, a kilkudniowy protest został zakończony. Otwarte pozostają jeszcze inne postulaty, o których będą jeszcze prowadzone rozmowy.

Wczoraj, w godzinach wieczornych przedstawiciele związków zawodowych poinformowali, że udało się wypracować kompromis z zarządem Polskiej Grupy Górniczej. Chodzi zarówno o „rekompensatę inflacyjną”, jak i wartość posiłków profilaktycznych.

Związkowcy PGG doszli do porozumienia z zarządem. Co ustalono?

Treść porozumienia ustalono wczoraj późnym wieczorem. O sprawie poinformowali w mediach społecznościowych przedstawiciele Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80:

– Na dzisiejszym spotkaniu podpisano porozumienie, w wyniku którego, do końca lipca pracownicy otrzymają rekompensatę inflacyjną – podali związkowcy „Sierpnia 80”.

O jakich dokładnie kwotach mowa? Kto ile ma dostać?

 • Pracownicy dołowi 6400zł-brutto
 • Pracownicy przeróbki 5200zł-brutto
 • Pozostali pracownicy 4000zł-brutto

Dodatkowo od sierpnia wartość posiłków profilaktycznych wzrośnie o 20%. Jakie kroki mają być podejmowane w dalszej kolejności? Mowa o pozostałych kwotach związanych z rekompensatą inflacyjną.

 • Do końca września zostanie ustalona druga kwota rekompensaty inflacyjnej
 • Do końca listopada zostanie ustalona trzecia kwota rekompensaty inflacyjnej.

Dokładna treść porozumienia zawiera wysokość podwyżek dla konkretnych grup pracowniczych:

– Pracownikom PGG S.A. zatrudnionym na dzień 30 czerwca 2022 roku zostanie wypłacona kwota jednorazowa w wysokości: pracownicy zatrudnieni pod ziemią: 6400 zł brutto, pracownicy zatrudnieni w zakładach mechanicznej przeróbki węgla oraz w Zakładzie Informatyki i Telekomunikacji, w Zakładzie Remontowo-Produkcyjnym i w Zakładzie Elektrociepłownie, z wyjątkiem pracowników zatrudnionych w tych zakładach na stanowiskach administracyjnych: 5200 zł brutto, pozostali pracownicy na powierzchni: 4000 zł brutto – czytamy w porozumieniu podpisanym wczoraj przez związkowców i zarząd PGG.

Związkowcy zapowiadali, że w przypadku braku porozumienia – rozpoczną dalsze działania, jednak w obliczu konsensusu – do takich nie dojdzie. Duże znaczenie dla zawarcia wczorajszego porozumienia mogło mieć spotkanie delegacji protestujących związków zawodowych z Jackiem Sasinem – Ministrem Aktywów Państwowych. Doszło ono do skutku na kilka godzin przed podpisaniem ugody.

Choć jedno z porozumień podpisano, wiadomym jest, że dojdzie do kolejnych rozmów pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem PGG. Ich tematem będą pozostałe postulaty, w tym sprawy związane z przestrzeganiem umowy społecznej oraz handlem węglem.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content