play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Związkowcy stracili cierpliwość. Pogotowie strajkowe w Polskiej Grupie Górniczej

today31 stycznia 2020

Background

Sztab Protestacyjno-Strajkowy trzynastu central związkowych z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) ogłosił pogotowie strajkowe. To przez fiasko mediacji w sporze zbiorowym dotyczącym tegorocznych płac w firmie. W poniedziałek (3 lutego) we wszystkich zakładach PGG odbędą się masówki.

Jak mówi Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności i lider związku w PGG, prowadzone w czwartek mediacje były dla strony społecznej wielkim rozczarowaniem: – Propozycje zarządu spółki zupełnie rozmijają się z oczekiwaniami załóg kopalń PGG. B.Hutek przypomina, że strona społeczna w sporze zbiorowym wysunęła postulat 12% podwyżki płac. Tymczasem, jak czytamy w informacji górniczej „S”, ostatnia propozycja zarządu PGG, czyli 100 mln zł więcej na tegoroczne wynagrodzenia przy założeniu 150 mln zł zysku w 2020 r. tylko na pozór wygląda imponująco. W przeliczeniu na jednego zatrudnionego w PGG daje to ok. 200 zł brutto. – To nieco ponad 100 zł na rękę, czyli kilkakrotnie mniej, niż wynikałoby z naszych postulatów, mówi B.Hutek. I dodaje: – Nie jesteśmy też zadowoleni ze sposobu prowadzenia mediacji, bo trudno było się oprzeć wrażeniu, że mediator ma problem, aby zachować absolutnie niezbędną w tej roli bezstronność. Wobec tego uznaliśmy mediacje za zakończone i 3 lutego podczas masówek będziemy rozmawiać z załogą o dalszych planach – dodał lider górniczej „S”.

Emocje budzi również kwestia sposobu naliczenia nagrody rocznej, czyli tzw. czternastki, bo jest różnica pomiędzy stanowiskiem związków i zarządu spółki. Oprócz kwestii płacowych, stronę związkową niepokoją też rosnące zwały węgla przy kopalniach i brak przychodów za zakontraktowany, a nieodebrany przez energetykę surowiec, a także fakt wstrzymania inwestycji np. w kopalni Pokój. Centrale związkowe na początku tygodnia powołały sztab protestacyjny, a w piątek ogłosiły pogotowie strajkowe.

źródło/foto: Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content