play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Związkowcy z ArcelorMittal skarżą się na władze koncernu. Napisali do premiera

today12 czerwca 2020

Background

„Solidarność” z ArcelorMittal Poland (AMP) prosi o interwencję premiera Morawieckiego. Skarży się, że władze koncernu wykorzystuje epidemię dla uzyskania jak największych oszczędności w kosztach zatrudnienia oraz dotacji ze środków publicznych. Związkowcy uważają, że działania pracodawcy są sprzeczne z celami Tarczy Antykryzysowej, która ma chronić stanowiska pracy, a nie dotować firmy, które wykorzystując trudny czas likwidują pracowniczych uprawnień.

Przedstawiciele hutników wskazują na jednostronne i bez uzasadnienia wypowiedzenie przez Arcellor Mittal Układu Zbiorowego Pracy. „Solidarność” skarży się premierowi, że nowa propozycja zakłada obniżenie wynagrodzeń nawet o 40 procent i mogą to być decyzje, których skutki będą odczuwane jeszcze długo po zakończeniu pandemii.

Jak czytamy w informacji NSZZ Solidarność: „– AMP jest spółką prywatną, ale korzysta ze środków publicznych w ramach Tarczy Antykryzysowej. W naszej ocenie działania pracodawcy stoją w sprzeczności z celami Tarczy, która co do zasady ma chronić stanowiska pracy w okresie pandemii, a nie dotować firmy, które wykorzystując ten trudny czas pozbywają się pracowniczych uprawnień. Dlatego domagamy się zdecydowanej reakcji pana premiera i odpowiednich organów państwowych, mówi Jerzy Goiński, przewodniczący „S” w AMP w Dąbrowie Górniczej.

Szef związku w firmie przypomina, że pod koniec kwietnia związki zawodowe, działające w hutniczym koncernie, podpisały z zarządem porozumienie umożliwiające AMP skorzystanie z rozwiązań przewidzianych w Tarczy Antykryzysowej. – Zrobiliśmy to w poczuciu odpowiedzialności za firmę i miejsca pracy. Po podpisaniu tego porozumienia pracodawca kieruje każdego dnia na postojowe ogrom pracowników, często bez podstaw ekonomicznych i produkcyjnych. Naszym zdaniem chodzi wyłącznie o uzyskanie jak największych oszczędności na pracownikach i jednocześnie jak najwyższych dotacji ze środków publicznych, a nie o ratowanie miejsc pracy, mówi przew. Goiński”.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Posiada pięć hut: w Dąbrowie Górniczej, Krakowie, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie oraz koksownię w Zdzieszowicach. Zatrudnia łącznie ponad 10 tysięcy pracowników.

źródło: NSZZ Solidarność

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content