play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Związkowcy z branży energochłonnej apelują do premiera

today5 sierpnia 2022

Background

Drastyczny wzrost cen energii elektrycznej oraz surowców energetycznych powoduje, że firmy z sektora energochłonnego przeżywają dziś największy od lat kryzys. Przedstawiciel branży zwracają się o pomoc do premiera.

Problemy, z którymi boryka się branża energochłonna mogą spowodować nieopłacalność funkcjonowania opisywanych przedsiębiorstw, a w konsekwencji – ich upadłość.

Branża energochłonna jest zagrożona

W liście skierowanym do szefa polskiego rządu Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej i NSZZ Solidarność podkreślają, że wzrosty cen mogą doprowadzić do sytuacji, w której branża energochłonna popadnie w najpoważniejsze od lat kłopoty, a kolejne przedsiębiorstwa mogą bezpowrotnie zniknąć z rynku.

-Dzisiaj ceny energii poszybowały o kilkaset procent w górę. W takich warunkach nie da się prowadzić działalności, żeby była ona opłacalna, żeby mogła utrzymać istniejące miejsca pracy, dlatego zwracamy się ze wspólnym apelem, z Solidarnością, do rządu o to, aby poczynił interwencję, żeby zaproponował rozwiązania dla przemysłu energochłonnego, które pozwoliłyby ten okres wysokich cen przetrwać – tłumaczy Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawców RP.

O konieczności działań ze strony polskiego rządu przekonani są także przedstawiciele związków zawodowych. Zaznaczają, że brak reakcji ze strony rządu może mieć dla Śląska katastrofalne skutki.

– Nie ma co ukrywać, że jeśli rząd nie zastosuje specjalnej tarczy dla przedsiębiorstw energochłonnych, tarczy dotyczącej chociażby dedykowanych cen energii, to zdecydowana część przedsiębiorstw energochłonnych, które funkcjonują na Śląsku, jest zagrożona upadłością – dodaje szef Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Dodaje, że hutnictwo – po górnictwie i przemyśle samochodowym – jest jednym z największych pracodawców w Polsce. Związkowcy podkreślają w liście do premiera, że istnieje możliwość złagodzenia skutku wzrostu cen energii oraz gazu m.in. z powodu konfliktu zbrojnego i że z tej możliwości skorzystały już rządy Hiszpanii, Portugalii i Niemiec.

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content