play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

Związkowcy żądają podwyżki. Spór zbiorowy w śląskich zakładach Fiata

today27 stycznia 2021

Background

Spór zbiorowy w śląskich zakładach Fiat Chrysler Automotive Poland. Solidarność chce podwyżek dla załogi. Zgodnie z prawem, zarząd spółki do jutra musi dać odpowiedź.

W czwartek 21 stycznia związkowcy z Solidarności Fiat Chrysler Automotive Poland przekazali postulaty podwyżki – o 5 złotych za godzinę – zasadniczych wynagrodzeń pracowników fabryki samochodów w Tychach i fabryki silników Bielsku-Białej.

Zgodnie z przepisami, po złożeniu takich postulatów pracodawca ma tydzień na ich spełnienie. Jeśli tego nie zrobi rozpoczyna się spór zbiorowy. Termin reakcji dyrekcji Fiata upłynie więc jutro. Spór zbiorowy to jeden z elementów mechanizmu mającego na celu zapewnienie możliwości między innymi negocjowania warunków pracy i płac.

Rzecznik koncernu wprawdzie potwierdza, że dyrekcja otrzymała żądania płacowe, jednak w jego ocenie nie zostały złożone w trybie sporu zbiorowego.

Solidarność uznaje, że płace w śląskich zakładach FCA są niekonkurencyjne – i mniej więcej o jedną trzecią niższe niż w innych takich zakładach motoryzacyjnych w Polsce. Średnio to 2,5 tysiąca złotych na rękę, wylicza przewodnicząca Solidarności w FCA, Wanda Stróżyk.

 

Fot. Facebook/Fiat Chrysler Automobiles PL

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content