play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zwiedzanie przez komputer. Muzeum Historii Katowic dostępne on-line

today15 maja 2020

Background

W trudnym czasie epidemii wiele instytucji kulturalnych przeniosło się do internetu. Nie inaczej jest w przypadku placówek muzealnych. W kwietniu przykładowo, na stronie Muzeum Historii Katowic (MHK) ruszył serwis „Muzeum on-line”. Znalazły się tam trzy kategorie materiałów, które można poznawać z domu.

Pierwsza kategoria to „Filmy”, czyli archiwalne relacje z wystaw i związanych z nimi wydarzeń (między innymi kulisy tworzenia takich ekspozycji, jak „Z dziejów Katowic” czy „Made in Katowice”) oraz materiały o tematyce naukowej, na przykład krótki materiał, w którym Natalia Kruszyna, znana specjalistka i znawczyni twórczości Witkacego, opowiada o szczegółach powstania zakupionego w zeszłym roku przez MHK portretu „Mbret Laluś Zogu”.

Drugą kategorią są „Książki”. Muzeum za darmo udostępnia wybrane tytuły. Można tutaj znaleźć publikacje opowiadające o historii miasta i jego zabytkach, o wystawach przygotowanych przez MHK, o Witkacym.

Ostatnią, trzecią kategorią „Muzeum on-line” jest „Edukacja”. Zajęcia z dziećmi są dla placówki bardzo istotne. Misją Muzeum Historii Katowic jest kultywowanie pamięci o zwyczajach i historii Katowic. Najlepiej robić to od najmłodszych lat. Dlatego placówka zaprasza szkoły do stałej współpracy. Muzeum udostępnia wirtualne lekcje wraz z kompletami materiałów do samodzielnej nauki w domu. Ważne, by nauka ta mogła być dla młodych odbiorców również dobrą zabawą.

Od 1 maja działa strona internetowa, na której można obejrzeć i poznać każdy eksponat ze zbiorów Muzeum Historii Katowic. Jest to zwieńczenie wielu lat przygotowań w ramach projektu „Digitalizacja oraz udostępnianie on-line zbiorów Muzeum Historii Katowic”. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską oraz miasto Katowice. Każdy może zobaczyć, jak wyglądają eksponaty muzealne, kto jest ich autorem, skąd pochodzą, a nawet z czego są zrobione.

Muzeum kontynuuje również współpracę z Google Arts&Culture. Od 7 maja można oglądać np. wystawę pt. „Asymetryczna Dama”. To wybór portretów Eugenii Wyszomirskiej-Kuźnickiej stworzonych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wszystkie dzieła w serwisie są bardzo wysokiej jakości. Można podziwiać każdy, nawet najdrobniejszy szczegół portretów modelki. Wystawę wzbogacają również opisy związku artysty z Wyszomirską-Kuźnicką, a związek ten wywarł szczególny wpływ na Witkacego.

źródło: Muzeum Historii Katowic

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content