play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zwierzęca sztafeta na Stadionie Śląskim. Pierwsza jest żyrafa! ZDJĘCIA

today3 grudnia 2020

Background

„Dzień dobry nazywam się Lunani i jak Państwo widzą jestem żyrafą – zapraszam na World Athletics Relays Silesia 21”. Tak prawdopodobnie powiedziałaby Lunani, gdyby mówić umiała. Dokładnie za 150 dni, 1 maja przyszłego roku, rozpoczną się na Stadionie Śląskim World Athletics Relays Silesia21 (lekkoatletyczne MŚ sztafet) a Lunani będzie główną maskotką tej imprezy. Główną – nie jedyną, maskotką – kapitanem. Dokładnie rzecz biorąc będzie to żywy pierwowzór najważniejszej z maskotek.

Dlaczego Żyrafa? Odpowiedź jest prosta. To przecież właśnie to zwierzę wita spacerowiczów Parku Śląskiego, na którego terenie położony jest Stadion. Jej 16 metrowa, żelbetowa konstrukcja stoi przed Parkiem już 61 lat. Żyrafa doczekała się nawet swojej alei – Alei Żyrafy, która prowadzi prosto do śląskiego ZOO.

Żyrafa wita gości, żyrafa zaprasza do współpracy inne zwierzęta. Sztafeta to przecież drużyna czteroosobowa, potrzebni są zatem jeszcze trzej członkowie bądź członkinie. Każda z maskotek – podobnie jak Lunani – będzie miała swój żywy pierwowzór w śląskim ZOO. Co więcej każde zwierzę – pierwowzór zostanie objęte opieką przez World Athletics Relays Silesia21.

 

Pierwsza maskotka jest już znana, jej imię też. Niebawem ogłoszone zostanie więcej informacji na temat 3 pozostałych członków zwierzęcej sztafety, do której powołanie będą mogli wysłać kibice.  

World Athletics Relays Silesia21 to zawody niezwykle prestiżowe. Będzie to ostatnia możliwość zdobycia kwalifikacji olimpijskiej oraz kwalifikacja na lekkoatletyczne mistrzostwa świata Oregon’22. World Athletics Relays Silesia21 będzie piątą w historii edycją imprezy ale dopiero pierwszą rozegraną w Europie. Wcześniej gospodarzami zawodów były Bahamy (trzykrotnie) oraz japońska Jokohama. Organizatorem Silesia21 są World Athletics, Województwo Śląskie oraz Stadion Śląski. Zawody odbędą się 1-2 maja 2021 roku.

Autor: Kamil Zatoński


0%
Skip to content