play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

Zwolnienia ze składek ZUSu! Kogo dotyczą?

today21 lipca 2021

Background

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, niektórzy piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ucierpieli z powodu pandemii. Będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek zusowskich oraz o świadczenie postojowe. Wnioski będzie można składać już od najbliższego piątku.

– Prowadzący sklepiki mogą liczyć na zwolnienie za listopad, grudzień ubiegłego roku. Jak również styczeń, luty i marzec tego roku. Muszą jednak spełnić warunki wskazane w przepisach i wykazać, między innymi spadek przychodów o 40 procent w określonych miesiącach. Przedsiębiorcy, którzy już opłacili składki, a spełniają warunki, mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych środków, o ile nie mają zaległości na koncie. Z opłacania składek, mogą być także zwolnieni piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy świadczą usługi na rzecz muzeów – mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, Beata Kopczyńska.

Oprócz tego, przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne będą też mogli uzyskać świadczenie postojowe. Aczkolwiek tylko tyle razy, w ilu miesiącach zanotowali spadek przychodów o co najmniej 40 procent.

ZUS wypłaci ,,postojowe” tylko pięć razy, maksymalnie w wysokości 2080 złotych.

Wnioski o zwolnienie i świadczenie można składać wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

 

LINK DO PLATFORMY

 

Fot: Facebook/ ZUS

Autor: Weronika Manowska


0%
Skip to content