Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Archeologiczne znalezisko w Bytomiu

Autor: w dniu 2023-04-01

Archeologiczne odkrycie w trakcie przebudowy ul. Piekarskiej w Bytomiu. Znaleziono kilkumetrowy odcinek drewnianego wodociągu pochodzącego najprawdopodobniej z XIX wieku.

Nadzorujący prace na ul. Piekarskiej archeolog pobrał próbki drewna, które zostaną zbadane w laboratorium Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie naukowcy będą starali się określić przybliżoną datę pochodzenia znaleziska.

Konstrukcja wodociągu na ulicy Piekarskiej charakterystyczna jest przede wszystkim dla czasów nowożytnych, choć już w średniowieczu, w większych miastach, takich jak Wrocław budowano tego typu infrastrukturę. Drewniane wodociągi wykonywano zwykle z pni drzew, drążąc w nich otwory specjalnymi świdrami – mówi Radosław Zdaniewicz, archeolog z Górnośląskiej Pracowni Archeologicznej nadzorujący prace na ul. Piekarskiej.

– W przypadku odkrycia na ul. Piekarskiej drewniane rury wykonano z jodły lub sosny, jednak przybliżony wiek drewna będziemy mogli poznać dopiero po szczegółowych badaniach laboratoryjnych – podkreśla Radosław Zdaniewicz.

Najnowsze odkrycie archeologiczne na ul. Piekarskiej w pobliżu dawnej poczty to kolejne potwierdzenie działania wodociągów miejskich w Bytomiu w XIX wieku. W 1970 roku fragment drewnianego wodociągu odkryto w rejonie bytomskiego Rynku, zaś w 1985 roku rurociąg odkopany został na skrzyżowaniu ul. Jainty/Piekarskiej i Wrocławskiej – a więc już poza średniowiecznymi murami miejskimi.

Źródło: UM Bytom