Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Atak padaczki na dworcu w Katowicach. Pomogli SOK-iści

Autor: w dniu 2023-03-30

Mężczyzna upadł na posadzkę dworca kolejowego w Katowicach. O sytuacji zaalarmowała funkcjonariuszy SOK kobieta, która widziała tę sytuację. Konieczna była pilna interwencja.

Zdarzenie miało miejsce w niedzielę. Do funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej w Katowicach, którzy pełnili służbę, podbiegła kobieta, która poinformowała, że stojąca obok niej osoba źle się poczuła i upadła.

Atak padaczki na dworcu w Katowicach

Mundurowi natychmiast podjęli interwencję. Ustalili, że potrzebujący pomocy mężczyzna choruje na epilepsję. Szybko okazało się jednak, że ma właśnie atak padaczki. Funkcjonariusze SOK przystąpili do udzielania pierwszej pomocy, jednocześnie na miejsce zdarzenia wezwali karetkę pogotowia. Do czasu przybycia personelu medycznego przytrzymywali choremu głowę, aby w trakcie ataku nie doznał urazu. Dzięki szybkiej reakcji kobiety i funkcjonariuszy SOK udało się zapobiec tragedii i pomóc choremu mężczyźnie.

Fot. SOK Katowice

Jak pomóc choremu na padaczkę?

SOK przypomina przy okazji opisywanego zajścia, że należy ochronić głowę poszkodowanego, zabezpieczając go przed dodatkowymi urazami np. używając do tego dostępnej odzieży lub miękkich przedmiotów. Nie należy krępować jego ruchów. Po ataku należy ułożyć chorego w pozycji bezpiecznej. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia chorego lub właściwego sposobu działania wezwijmy odpowiednie służby dzwoniąc na numer telefonu alarmowego 112.