Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Automatyczny parking w Katowicach wybudowany. Kierowcy musza jednak zaczekać

Autor: w dniu 2023-04-01

Wykonawca zgłosił zakończenie robót budowlanych przy parkingu automatycznym na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach. Tym samym rozpoczyna się ostatni etap inwestycji, której wartość to niemal 23 mln zł. Przed procedury odbiorowe. Następnie – na początku trzeciego kwartału – inwestycja zostanie oddana do użytku, a mieszkańcy będą już mogli bezpiecznie i komfortowo korzystać z pierwszego publicznego parkingu automatycznego w Polsce. 

Parking automatyczny przy ulicy Tylnej Mariackiej to pierwsza tego typu inwestycja publiczna w Polsce. Na powierzchni, gdzie zmieściłoby się nieco ponad 40 standardowych miejsc parkingowych, dzięki inwestycji będzie można pozostawić 240 pojazdów.

Katowice stają się pionierem zastosowania innowacyjnych rozwiązań w mieście o gęstej zabudowie.

W ostatnim czasie montowane były m.in. urządzenia systemu kasowego, automatyki i sterowania czy też prowadzone były prace przy zagospodarowaniu terenu. Teraz wykonawca zgłosił zakończenie prac budowlanych.

Jednak wbrew pozorom – zgodnie z naturą procesu inwestycyjnego – zakończenie robót nie oznacza finału inwestycji. Ważny jest jeszcze etap odbiorów, podczas których wykonane prace są oceniane i kontrolowane nie tylko przez inwestora.

W tym czasie sprawdzamy zgodność wszystkich elementów inwestycji z projektem i jeśli zachodzi taka potrzeba, to wskazujemy wykonawcy rzeczy wymagające poprawy – tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która pełni rolę inwestora zastępczego Miasta Katowice. – W przypadku parkingu na ulicy Tylnej Mariackiej na procedurę odbiorową przewidujemy cały drugi kwartał. 

Kiedy parking zostanie udostępniony kierowcom? Jak z niego korzystać?

Planowane otwarcie wielopoziomowego parkingu nastąpi na początku trzeciego kwartału. Choć parking automatyczny jest samoobsługowy, to kierowcy nie zostaną pozostawieni sami sobie. Na każdym panelu obsługi i kasie płatniczej zainstalowano intercomy, dzięki którym będzie można połączyć się z pracownikami odpowiedzialnymi za zdalną obsługę i udzielanie pomocy.

Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, musi wjechać na specjalną platformę, a następnie opuścić pojazd i na ekranie sterowania potwierdzić, że samochód jest gotowy do podniesienia. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie go na wyższy poziom. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty  maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.

Parking składa się z dwóch zespołów maszyn. Ich działanie polega na wykorzystywaniu inteligentnego systemu rotacyjnego i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. Pierwszy zestaw – o długości 67 metrów – to połączenie 12 modułów parkingowych. Drugi – długi na ponad 45 metrów – składa się z 8 modułów. Każdy moduł posiada niezależny wjazd/wyjazd oraz 12 platform parkingowych. To oznacza, że w obu zestawach zaparkować można łącznie 240 pojazdów. Co ciekawe, dzięki wysokości wynoszącej 17 metrów parking izoluje tę część śródmieścia od nasypu kolejowego i przejeżdżających pociągów. W efekcie może pełnić rolę ekranu akustycznego.

Źródło: Katowice