Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Awaria ŚKUP. Co wiadomo w sprawie?

Autor: w dniu 2023-02-09

Od wczoraj pasażerowie komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii obserwują problemy z funkcjonowaniem Śląskiej Karty Usług Publicznych. Do sprawy odniósł się dziś wielokrotnie Jacek Brzezinka – członek zarządu GZM, który był gościem Rozmowy Dnia.

Zarząd Transportu Metropolitalnego pracuje od wczoraj nad rozwiązaniem problemów technicznych związanych ze ŚKUP. Co wiadomo w sprawie?

Awaria ŚKUP. Poznaliśmy niektóre odpowiedzi

Trwająca od wczoraj awaria ŚKUP zrodziła wiele różnych pytań. Jakie działania są podejmowane?

-Zaczynamy odtwarzać system. Musimy przywrócić jego działanie. Musimy go na nowo postawić i sprawdzić, czy wszystkie funkcjonalności działają prawidłowo, czy wszystkie zabezpieczenia funkcjonują prawidłowo. Chwilę to potrwa – mówi Jacek Brzezinka – członek zarządu GZM

Zaznacza równocześnie, że GZM liczy na wyrozumiałość ze strony pasażerów. Koniecznością jest, co podkreśla, odtworzenie obecnego systemu, ze względu na to, że plan przejścia do systemu Transport GZM przewiduje migrację danych. Co do danych –  czy są bezpieczne?

-Na chwilę obecną nie mam żadnych informacji, żeby dane pasażerów były jakoś zagrożone. Proszę pamiętać, że system centralny nie przechowuje danych pasażerów. Dane pasażerów przechowują instytucje, w systemie śkup, instytucje rozliczeniowe, środki finansowe oraz bilety zapisane są na karcie pasażera, więc pieniądze i bilety są bezpieczne. Oczywiście badamy również pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych tę awarię. Zgodnie z naszą wiedzą są bezpieczne – dodaje, w trakcie dyskusji prowadzonej przez Marcina Zasadę, Brzezinka.

Całą rozmowę można zobaczyć w serwisie Youtube: