Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bieg dla Słonia w Parku Śląskim. O której ruszają zapisy?

Autor: w dniu 2023-06-07

10 lat temu zginął Artur Hajzer, himalaista i twórca programu Polski Himalaizm Zimowy. Jak co roku biegacze, alpiniści, miłośnicy gór będą wspominać jego postać podczas Biegu dla Słonia.

Wydarzenie rozpocznie się po zmroku. Wszyscy wyruszą o godzinie 22:00, dlatego też organizatorzy polecają zabrać czołówki, a to ważne.

-Po pierwsze to element praktyczny, bo w Parku miejscami jest ciemno, po drugie to też symbolicznie nawiązanie do alpinistów, którzy przecież często wspinaczkę rozpoczynają w nocy, a po trzecie, to symboliczne światło, które wysyłamy do góry, do Artura i tych, którzy w górach zostali już na zawszemówi Marcin Rudzki, dziennikarz i pomysłodawca wydarzenia.

Bieg dla Słonia i pokaz filmów tematycznych

Tegorocznej edycji towarzyszyć będzie pokaz filmów Hajzera: "Czekając na Rosę" i "Czekając na Cud". Będzie też spotkanie z prawdziwymi legendami himalaizmu.

-Przed startem około 21:30 będziemy mieli przyjemność wspominać Artura wspólnie z Krzysztofem Wielickim i Januszem Majerem. To między oni, wspólnie z Hajzerem, pisali historię polskiego himalaizmu. Janusz i Krzysztof dokładnie o godzinie 22:00 wystartują zawodników 11. edycji Biegu dla Słoniadodaje Rudzki.

Pierwsza edycja Biegu dla Słonia odbyła się w 2013 roku – dokładnie miesiąc po tragicznej śmierci Artura "Słonia" Hajzera. W tym roku biegacze pokonają siedmiokilometrowa trasę. Wyruszą z terenu znajdującego się w rejonie czwartej bramy wejściowej Stadionu Śląskiego, by po niespełna kilometrze wbiec na jego główną arenę. Tam na telebimach obiektu wyświetlane będą archiwalne zdjęcia himalaisty z jego prywatnego archiwum. Po wybiegnięciu ze Stadionu Śląskiego, biegacze ruszą na dalszą część trasy wiodącą alejami Parku Śląskiego.

Fot. Bieg dla Słonia

Bieg dla Słonia jest jedną z bardzo lubianych imprez biegowych w województwie śląskim, choć nie ma tutaj pomiaru czasu, klasycznego ścigania i miejsc na przysłowiowym "pudle". Nie ma też wcześniejszych zapisów.

Udział w wydarzeniu, podobnie jak w ubiegłych latach, jest bezpłatny, a na uczestników czekają ręcznie wykonane medale. Start dziś o 22:00. Biuro zawodów otwarte będzie od 19:30.