Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bieżnia antygrawitacyjna w GCR „Repty”. W jaki sposób pomaga pacjentom?

Autor: w dniu 2024-01-11

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach można już korzystać z unikalnej technologii umożliwiającej trening chodu. Do dyspozycji pacjentów oddano bieżnię antygrawitacyjną, która doskonale sprawdza się w rehabilitacji po urazach, operacjach, a także podczas aktywizacji osób starszych.

W "Reptach" korzystać można z unikalnej technologii umożliwiającej trening chodu. Do dyspozycji pacjentów jest bieżnia antygrawitacyjna R-FORCE, która – jak informują medycy – doskonale sprawdza się po urazach ortopedycznych, operacjach, wymianie stawów kończyn dolnych, treningach kardiologicznych, a także podczas aktywizacji osób starszych czy w leczeniu nadwagi i otyłości oraz w schorzeniach neurologicznych.

Bieżnia antygrawitacyjna w GCR "Repty"

Czym wyróżnia się opisywane urządzenie? Jak czytamy, jest to taka bieżnia z workiem, który pod wpływem zwiększenia wewnętrznego ciśnienia rozszerza się i wypełnia, stając się komorą ciśnieniową. Pacjent jest dzięki temu komfortowo i naturalnie unoszony, jego masa ciała zostaje zredukowana i może się naturalnie poruszać. Fizjoterapeuta indywidualnie dostosowuje parametry chodu, uwzględniając m. in. symetrię obciążenia obu kończyn dolnych podczas chodu, długość kroków względem siebie itp. Urządzenie ocenia wiele parametrów w tym np.: ilość kroków w ciągu minuty czy kontakt stopy z pasem bieżni . Najważniejszym celem tej formy rehabilitacji jest – jak informuje tarnogórska placówka medyczna – by pacjent w trakcie treningu osiągnął "prawidłowy, naturalny wzorzec chodu".

Jak terapia wpływa na zdrowie pacjentów?

Zabiegi z użyciem bieżni, czytamy na stronie GCR, przynoszą dobre efekty. Z urządzenia korzysta pacjent, który po wypadku poruszał się przy pomocy dwóch kul łokciowych.

"Aktualnie dzięki wsparciu programu rehabilitacyjnego ćwiczeniami na bieżni antygrawitacyjnej po 5 zabiegach czuje się już na tyle dobrze, że korzysta z jednej. Intensywnie pracuje, aby wrócić do pełnej sprawności. Bieżnia umożliwia bieżącą diagnostykę chodu. W trakcie zabiegu można poprawić równowagę i zdolność chodu wykorzystując gry motywacyjne dostępne w panelu urządzenia" – czytamy na stronie GCR.

Do dyspozycji pacjentów będzie niebawem, jak informuje GCR, kolejna bieżnia, tym razem służąca do trening równowagi i kontroli postawy. Przysłuży się pacjentom ze schorzeniami układu nerwowego, np.: po udarze mózgu, u których bardzo często występują zaburzenia równowagi ciała.

Zakup urządzeń sfinansowano w ramach Umowy nr FM-ST.01.REHABILITACJA.ROBOTY.W-22924/23/952/143 oraz Aneksu nr 1 na udzielenie w 2023 r. dotacji celowej na realizację zadania polegającego na wsparciu rozwoju innowacyjnych rozwiązań służących do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie doposażenia podmiotów leczniczych w urządzenia robotyczne do rehabilitacji.

Kwota dotacji otrzymanej z Ministerstwa Zdrowia wyniosła 1.615.399,88 zł.