Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Budynek przy pl. Sejmu Śląskiego sprzedany

Autor: w dniu 2022-12-30

Dawny budynek Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego zlokalizowany przy pl. Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach ma nowego właściciela. Jest nim Sąd Apelacyjny w Katowicach. Już od 28 lutego 2023 roku instytucja ta będzie rozporządzać nieruchomością.

Choć budynek przy pl. Sejmu Śląskiego 1 nie powstał z myślą o celach dydaktycznych, długo służył wspólnocie uniwersyteckiej. Kiedy w 1990 roku zapadła decyzja o przeniesieniu części ówczesnego Wydziału Filologicznego z Sosnowca, swoje miejsce znalazły w nim polonistyka, bibliotekoznawstwo, kulturoznawstwo i filologia klasyczna. Po 30 latach użytkowania gmachu katowicka część Wydziału Humanistycznego otrzymała nową siedzibę, która mieści się w zmodernizowanym budynku przy ul. Uniwersyteckiej 4.

Uniwersytet Śląski uruchomił procedurę sprzedaży nieruchomości w trybie postępowania publicznego. Ogłoszono kolejno dwa postępowania przetargowe, w których jedynym oferentem był Sąd Apelacyjny, jednak w wyniku przedstawionych warunków finansowych uczelnia nie zaakceptowała ofert ani w pierwszym, ani w drugim postępowaniu przetargowym. Wobec tego ogłoszone zostało trzecie postępowanie w trybie negocjacji, w trakcie którego strony osiągnęły porozumienie.

W czwartek 29 grudnia 2022 roku nieruchomość przy pl. Sejmu Śląskiego 1 w Katowicach została sprzedana za kwotę 27 000 000 zł na rzecz Skarbu Państwa – Sądu Apelacyjnego z siedzibą w Katowicach. Gmach zostanie wykorzystany na potrzeby Sądu Rejonowego Katowice Zachód.