Teraz gramy:

Title

Artist
Background

"Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata" to tytuł najnowszej wystawy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Będzie ją można zwiedzać od 15 grudnia.

Założeniem wystawy "Boże Narodzenie bez granic. Szopki ze świata" jest pokazanie różnic w stylu, kształcie, rozmiarze i materiale użytym do zobrazowania przyjścia Jezusa na świat. Część obiektów wykonano z surowca charakterystycznego dla danej szerokości geograficznej (mahoń, bambus, liście bananowca, drewno jakarandy), kilka – z materiałów powszechnych w wielu regionach świata (porcelana, glina, gips, papier), a kilka innych powstało pod wpływem mody, zapotrzebowania kupujących bądź też trendów konkursowych – stworzono je z szyszek, klocków lego czy plastiku. Każda z blisko 50 szopek, wykonanych od końca XIX wieku do czasów współczesnych, jest z innego materiału.

Pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie zaplanowano 17 grudnia o godzinie 14.00

Na tegorocznej wystawie zestawione będą szopki bożonarodzeniowe ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, z szopkami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum w Żorach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Rudzie Śląskiej oraz kolekcjonerów prywatnych.

Radio Piekary patronuje wystawie.

czas trwania: 15 grudnia 2023 – 2 lutego 2024
miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową