Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytom: Rusza remont budynków przy ulicy Musialika

Autor: w dniu 2024-04-05

Rozpoczął się, jak informuje bytomski magistrat, remont dwóch budynków przy ul. Musialika 1 i 3 w Rozbarku. Bytomskie Mieszkania podpisały umowę z firmą Castori Sp. z o.o. z Bytomia, która rozpoczęła przebudowę i termomodernizację budynków oraz remont 16 lokali mieszkalnych.

Wartość całego projektu to ponad 6 mln zł, z czego 4 mln 375 tys. zł to pozyskane przez miasto dofinansowanie z Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa.

– Dzięki remontowi dwóch budynków będziemy mogli zasiedlić kolejne lokale komunalne w mieście. Łącznie odzyskamy 16 mieszkań, które wyposażone zostaną w łazienki, centralne ogrzewania oraz ciepłą wodę użytkową – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Budynki przy ul. Musialika 1 i 3 to kolejne kamienice, które remontujemy dla mieszkańców Bytomia. Tylko w ostatnich kilku miesiącach oddaliśmy już pod klucz wyremontowane budynki m.in. przy ul. Olszewskiego 11, Piłsudskiego 34-36, 38 i 40, Katowickiej 53 oraz Siemianowickiej 29 – dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

Kompleksowy remont budynków przy Musialika 1 i 3

Wymiana wewnętrznych instalacji, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, wydzielenie pomieszczeń sanitarnych i zmiana funkcji lokali użytkowych na mieszkalne (4 lokale użytkowe zostaną przyłączone do lokali mieszkalnych), a także naprawa stropu piwnic, wymiana stropów kondygnacji nadziemnych oraz remont schodów. Ponadto w piwnicy wydzielone zostanie również pomieszczenie, w którym powstanie węzeł cieplny. To najważniejsze roboty, jakie zaplanowano wewnątrz budynków przy ul. Musialika 1 i 3.

Na zewnątrz budynki przejdą termomodernizację, w ramach której wykonane zostanie docieplenie ścian, stropów piwnic i ostatniej kondygnacji oraz stropów w przejeździe bramowym.

Fot. UM Bytom/Grzegorz Goik

16 lokali o łącznej powierzchni ponad 1300 mkw.

Po remoncie kamienic przy ul. Musialika 1 i 3 do zasobu mieszkań komunalnych trafi kolejne 16 lokali. W budynku przy Musialika będą to lokale o metrażu od 75 do 98 mkw, zaś w budynku przy ul. Musialika 3 lokale będą miały powierzchnię od 54 do 93 mkw.

Wszystkie lokale będą wyposażone w łazienki, nową instalacje wodno-kanalizacyjną, gazową oraz ciepłą wodę użytkową.

Secesja, historyzm i modernizm

Budynki przy ul. Musialika 1 i 3 mają wartość historyczną i znajdują się w gminnej ewidencji zabytków miasta Bytomia. Kamienica przy ul. Musialika 1 wybudowana została w 1913 roku i jest przykładem później secesji z wyraźnymi już wpływami funkcjonalizmu, co przejawia się w oszczędnych w formie dekoracjach. Natomiast budynek przy ul. Musialika 3 jest jeszcze starszy i pochodzi z 1907 roku. To z kolei przykład historyzmu i modernizmu.

Wartość projektu przekracza 6 mln zł

Wartość całego projektu związanego z przebudową i termomodernizacją budynków przy ul. Musialika 1 i 3 to ponad 6 mln zł, z czego 4 mln 375 tys. stanowi dofinansowanie, jakie miasto pozyskało z Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa. Wkład własny do realizacji inwestycji zapewniła wspólnota mieszkaniowa przy ul. Szymanowskiego 2, która w 2019 roku przekazała gminie darowiznę z odszkodowania za pożar kina "Gloria".