Bytom: Walentynkowa Góra Miłości zaprasza zakochanych
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2025-02-10
Już niedługo Walentynki, czyli świetna okazja do świętowania. Ci, którzy nie mają pomysłu, gdzie zabrać swoją drugą połówkę, mogą udać się na spacer na Górę Miłości w Bytomiu.
Walentynki już za rogiem, a Bytom z tej okazji ma zamiar przywitać wszystkich zakochanych i nie tylko. Na Górze Miłości zapłonęły okolicznościowe iluminacje, a ich motywem przewodnim zostały czerwone serca. Walentynkowa odsłona Góry Miłości będzie ozdabiać parkowy zakątek aż do 23 lutego. To idealna okazja, żeby wybrać się tam na romantyczny spacer ze swoją drugą połówką i nie tylko, ponieważ jak się okazuje bytomska Góra Miłości przypadła do gustu również i całym rodzinom.
Była hałda, a jest romantyczny zakątek
Z Górą Miłości wiąże się pewna historia, a geneza jej nazwy związana jest z okresem, w którym powstawał Park Miejski. Mianowicie pod koniec XIX wieku w tym samym miejscu znajdowała się hałda, którą postanowiono zmienić w ogród z drzewkami i stylową zabudową. Koncepcja całego założenia, w tym Góry Miłości, zakładała styl angielski, nazywany też romantycznym. Miejsce zostało nazwane przez ówczesnych mieszkańców – Der Liebeshügel, czyli wzgórze miłości.
Czasy chwały zabytkowego parku uwieczniono na pocztówkach. Wśród nich występują obrazy przedstawiające Górę Miłości – z alpinarium na zboczach i stawem u jej podstawy. W ramach kolejnych faz rewitalizacji parku Góra Miłości uległa wszelakim zmianom, podczas których zrekonstruowano wiatę na jej szczycie, zmodernizowano sadzawkę oraz stworzono inspirowaną tradycyjnymi rozwiązaniami kaskadę wodną.
Walentynkowe dekoracje
Walentynkowa odsłona Góry Miłości w Parku Miejskim w Bytomiu ma do zaoferowania wiele ciekawych i pięknych dekoracji. Jedną z nich jest dekoracja w kształcie serca, znajdująca się tuż przy jej wejściu. Jej szczyt zdobią fantazyjne ramki — serca, w których bytomianie pozują do zdjęć. Świetlnymi girlandami została udekorowana również wiata, drzewa oraz barierki przy schodkach prowadzących na wzniesienie.
Wśród dekoracji pojawił się neon z napisem Góra Miłości oraz instalacja w formie kartki z napisem "Form My Heart to You", czyli "Z mojego serca dla ciebie". Jest to idealne miejsce do zrobienia sobie zdjęcia ze swoją drugą połówką.
Nowości i koszt dekoracji
W tym roku wśród walentynkowych dekoracji zagościła również pewna nowość, czyli podwieszona w parkowej wiacie dekoracja wisząca w formie żyrandola ozdobionego motywami serc.
Wszystkie elementy dekoracji zostały wykonane w energooszczędnej technologii LED, a ich pełny koszt wraz z wynajmem oraz demontażem instalacji wyniósł 50 tys. zł.
- fot. UM Bytom/Grzegorz Goik
- fot. UM Bytom/Grzegorz Goik
- fot. UM Bytom/Grzegorz Goik
- fot. UM Bytom/Grzegorz Goik
- fot. UM Bytom/Grzegorz Goik
Oprac. Kamila Pawełczyk