Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Chcą ograniczyć ruch na starówce. Jutro debata

Autor: w dniu 2023-04-24

W Gliwicach w dniu 25 kwietnia odbędzie się spotkanie mieszkańców z władzami miasta. Temat? Dalsze ograniczanie ruchu samochodowego na starówce.

Od lat Miasto Gliwice walczy z ograniczaniem ruchu samochodowego w tej części miasta. Od 9 sierpnia 2022 roku zostały wprowadzone pierwsze obostrzenia co do wjazdu na niektóre z ulic na starówce.

Chcą ograniczyć ruch na gliwickiej starówce

Aktualnie na niektóre arterie starej części miasta można wjechać tylko i wyłącznie ze specjalnym identyfikatorem. Umożliwia on wjazd na zamknięte ulice autom, dostawczym bądź mieszańcom na okres 15 minut. Możliwość wjazdu na obszar objęty zakazem dla aut dostawczych jest jeszcze możliwy w godzinach od 7:00 do 10:00 na okres 15 minut. Natomiast na tereny, które nie mają całkowitego zakazu, wjeżdżać mogą mieszkańcy danej ulicy. Identyfikator taki jest wydawany mieszkańcom, właścicielom mieszkań oraz właścicielom użytkującym, najemcom lub dzierżawcom lokali użytkowych z tego terenu.

fot. G. Ożga/ UM w Gliwicach

Niewątpliwie takie ograniczenia nie wszystkim przypadły do gustu, gdyż jest to spore utrudnienie jeżeli chodzi o kwestie parkowania osób odwiedzających lokatorów danej kamienicy, ale i przedsiębiorców mających własną działalność gospodarczą na ulicy objętej takim zakazem, ponieważ mają częste problemy z dostawami. Właśnie dlatego miasto postanowiło zorganizować debatę społeczną. Zanim do niej doszło, odbyły się liczne konsultacje z mieszkańcami mające na celu zebranie informacji dotyczących ich problemów i uwag. Wyniki konsultacji mają zostać zaprezentowane w trakcie debaty.

Ta ma odbyć się jutro, 25 kwietnia o godz. 18.00 w sali wystawienniczej w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17. Spotkanie to ma pomóc w dojściu do porozumienia i znalezieniu rozwiązania na pewne sporne kwestie co do dalszego ograniczania wjazdu autami na starówkę.

Współautor: Filip Sajdak