Chcą rozbroić ekologiczną bombę
Autor: Marcin Hirnyk w dniu 2026-03-16
W Tarnowskich Górach zaprezentowano wyniki badań terenu po dawnych Zakładach Chemicznych – jednego z miejsc określanych jako tzw. "bomba ekologiczna". Samorząd podkreśla, że to pierwszy z pięciu objętych specjalną ustawą samorządów, który zakończył tak szczegółowe badania i publicznie przedstawił ich rezultaty.
Mam nadzieję, że skoro ustawa z 2023 roku dała nam narzędzie prawne do oczyszczenia wielkoobszarowych terenów zdegradowanych, a znalazły się środki na dokładne badania, to pojawią się także fundusze na przywrócenie tego terenu mieszkańcom – mówi burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.
Badania na terenie po Zakładach Chemicznych prowadziła od ubiegłego roku firma Remea przy wsparciu ekspertów z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Specjaliści pobrali kilkaset próbek gruntu, wód oraz odpadów – nawet z głębokości 13 metrów. Analizy wykazały obecność licznych zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich oraz związków organicznych.
Wśród wykrytych substancji znalazły się m.in. bar, bor, stront i arsen. W części miejsc, szczególnie na większej głębokości, stwierdzono również przekroczenia stężeń benzyn oraz olejów mineralnych. Badania mikrobiologiczne wskazały także na zaburzenia aktywności biologicznej w niektórych fragmentach terenu.
Eksperci podkreślają, że teren po zakładach chemicznych nigdy wcześniej nie został tak dokładnie przebadany. Według specjalistów uzyskane wyniki pozwalają przygotować kompleksowy plan oczyszczania tego obszaru. W projekt remediacji ma zostać włączony również problem zanieczyszczenia wód podziemnych.
Zgodnie z harmonogramem do sierpnia 2026 roku mają zakończyć się wszystkie badania oraz prace nad planem poprawy stanu środowiska. Dokument ma wskazać sposób usunięcia odpadów oraz metody oczyszczenia gleby i wód gruntowych. Następnie samorząd będzie starał się o środki na realizację inwestycji i ogłoszenie przetargów.
Jak podkreślił burmistrz Arkadiusz Czech, proces przywracania terenu mieszkańcom potrwa co najmniej pięć lat.
Przedstawiciele rządu i samorządu zaznaczają, że kolejnym kluczowym etapem będzie pozyskanie funduszy na realizację prac oczyszczających, które mogą zostać sfinansowane m.in. ze środków unijnych w kolejnej perspektywie finansowej.
Foto i źródło: UM Tarnowskie Góry