Chcą specjalnej ochrony Parku Śląskiego. Sprawą ma zająć się Sejmik Województwa Śląskiego

Autor: w dniu 2026-03-25

Chcą obszaru chronionego krajobrazu w Parku Śląskim. Zależy im na tym, by walory tego wyjątkowego miejsca na mapie regionu pozostawały nienaruszone. Zgromadzili wymaganą ilość podpisów i przedłożyli stosowne dokumenty. Teraz pora na ruch radnych. 

Chcą specjalnej ochrony Parku Śląskiego. Sprawą ma zająć się Sejmik Województwa Śląskiego

Blisko cztery i pół tysiąca podpisów – tyle zebrali aktywiści, którzy chcą specjalnej ochrony Parku Śląskiego. Złożyli we wtorek odpowiednie dokumenty w urzędzie marszałkowskim, które mają doprowadzić do tego, że projekt trafi teraz pod obrady sejmiku śląskiego:

– To oddolny projekt inicjatywy uchwałodawczej, mający na cel objęcie Parku Śląskiego formą ochrony przyrody, który ma zabezpieczać zarówno przyrodę w parku, jak i kultowe budynki w tym parku, osie widokowe, układy architektoniczne, wyjątkowy krajobraz parku. To rozwiązanie w żaden sposób nie będzie kolidowało z użytkowaniem parku, dalej będzie mógł być użytkowany w taki sam sposób, jak obecnie, ale będzie chronił park przed niekontrolowaną zabudową, przed nierozważnymi inwestycjami – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Piotr Ziegler ze stowarzyszenia Katoprotest.

Zgromadzono dokładnie 4411 podpisanych formularzy, czyli cztery razy więcej niż wymaga ustawodawca. Dokumenty te ważyły łącznie 22 kilogramy. Osoby zaangażowane w projekt ufają, że opisywana inicjatywa znajdzie uznanie w oczach osób decyzyjnych.

Dalszy ciąg tekstu pod postem:

Aktywistka Monika Sekuła ze Śląskie Kwitnące dodaje, że wszyscy zaangażowani liczą teraz na regionalnych polityków.

– Podczas głosowania dotyczącego audytu krajobrazowego absolutnie każdy i każda z radnych podkreślali, że zależy im na ochronie Parku Śląskiego, że popierają tę ochronę, dlatego mówimy "sprawdzam" i liczymy na to, że przychylą się do naszego pomysłu. Bardzo na nich liczymy i wierzymy w to, że podtrzymają swoje zdanie, że zależy im na przyrodzie i na parku, który jest niewątpliwie naszym dziedzictwem tu, na Śląsku  – mówiła Sekuła podczas spotkania z dziennikarzami.

Sejmik Śląski ma teraz 3 miesiące, aby przedłożyć pod obrady radnych inicjatywę uchwałodawczą przygotowaną przez aktywistów.