Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Chwila nieuwagi mogła skończyć się tragicznie

Autor: w dniu 2023-03-30

Poruszając się po drodze – dotyczy to zarówno kierujących, jak i pieszych – należy wzmóc ostrożność. Jej brak może zakończyć się tragicznie, na szczęście tu uniknięto tragedii na drodze. 

Obowiązki kierującego zbliżającego się do przejścia dla pieszych są jasno określone w kodeksie drogowym. Powinien zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego i ustąpić mu pierwszeństwa. Zapomniała o tym 68-letnia mieszkanka Rybnika.

Chwila nieuwagi na drodze. O krok od tragedii

Takich sytuacji jest na drogach jest wiele, ale warto uświadomić sobie to niebezpieczeństwo. Nie bez powodu mówi się wszak o tym, że to my sami odpowiadamy za to, czy będziemy bezpieczni w ruchu. Przestrzeganie przepisów i stosowanie się do zasad, przypominają policjanci, to podstawy drogowego bezpieczeństwa. Dodać do tego należy też koncentrację, wzajemny szacunek i obserwację sytuacji na drodze. O tym ostatnim ewidentnie zapomniała 68-letnia kierująca hondą. W Rybniku na ulicy Gliwickiej nie ustąpiła pierwszeństwa pieszej, która znajdowała się już prawie w połowie drogi i zmuszona była zatrzymać się na jezdni, żeby uniknąć potrącenia. Za popełnione wykroczenie rybniczanka została ukarana 1500-złotowym mandatem i 15 punktami karnymi.

Fot. Śląska Policja

Warto pamiętać, że warunki na drodze mogą zmieniać się bardzo szybko. Zmrok i świecące reflektory jadących z naprzeciwka samochodów to czynniki, które negatywnie wpływają na komfort jazdy i widoczność. Nie mogą być jednak usprawiedliwieniem, gdy dojdzie do tragedii na drodze. Dlatego zawsze pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do aktualnych warunków.

Pieszych zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym. Nawet niewielki odblask noszony prawidłowo daje kierującemu czas na odpowiednią reakcję.