Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Co z zalewem Nakło-Chechło? „Umowa upływa z końcem tego roku”

Autor: w dniu 2024-02-21

Co dalej z zalewem Nakło-Chechło? Do tej pory nie zapadły kluczowe decyzje, zresztą przyjdzie na nie poczekać. O szczegóły dopytaliśmy władze Gminy Świerklaniec.

Czas ucieka. Pod koniec roku kończy się dzierżawa od Lasów Państwowych zalewu Nakło-Chechło. Gmina Świerklaniec już rok temu domagała się zmian własnościowych na tym terenie. Niestety, postawione wtedy ultimatum nie przyniosło oczekiwanego efektu. Tutaj pojawią się pytanie, co dalej z zalewem?

-Umowa upływa z końcem tego roku. W tym roku podjęliśmy decyzje działania licząc na to, że uda się ten temat rozwiązać. Niestety ze strony Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nie było woli, żeby coś skomunalizować na rzecz gminy, nie było także woli, żeby ustanowić na gminie trwały zarząd tego miejsca. Jestem gotowy zabiegać, aby przejąć na własność część zalewu albo przejąć w trwały zarząd albo też podpisać długoletnią umowę dzierżawy na okres około myślę 20-25 lat – mówi Marek Cyl, wójt Gminy Świerklaniec.

Jakie są pomysły związane z zagospodarowaniem terenu?

– Jeżeli nie będzie możliwości żebyśmy się stali właścicielem części gruntów albo abyśmy przejęli w trwały zarząd taki z wpisem do Księgi Wieczystej to długoletnia umowa dzierżawy i poddzierżawienie na ten okres długi innym podmiotom, które tam są umożliwi im inwestycję. Stąd ten długi okres czasu. Decyzje w temacie zawarcia przez gminę umowy dłuższej niż okres 3 lat zgodnie z Ustawą o Gospodarce Nieruchomościami musi wyrazić Rada Gminy. Uważam, że uczciwe i przyzwoite jest to żeby tę decyzję zostawić Nowej Radzie Gminy i przyszłemu Wójtowi – mówi Marek Cyl.

Zmiany własnościowe lub długoletnia umowa dzierżawy Zalewu Nakło Chechło umożliwiłaby realizację inwestycji na tym terenie. Do tej pory umowy dzierżawy były podpisywane na 10 lat.