Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Cudzoziemcy zatrzymani przez służby

Autor: w dniu 2023-03-14

W ciągu ostatniego tygodnia namierzono kurierów przewożących nielegalnych migrantów. Znane są szczegóły interwencji.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w ciągu ostatnich kilku dni zatrzymali 3 osoby, które pomagały cudzoziemcom w nielegalnym przekraczaniu granicy. Wszyscy zatrzymani trafili do tymczasowego aresztu. Zabezpieczono też ich samochody.

Cudzoziemcy zatrzymani w powiecie żywieckim

Ostatnie zdarzenie miało miejsce 9 marca w Sopotni Wielkiej w powiecie żywieckim.  Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej otrzymali informację od dyżurnego KPP w Żywcu o 19 obcokrajowcach odnalezionych w przestrzeni ładunkowej busa. Przybyli na miejsce funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili legalność pobytu cudzoziemców na terenie Polski. Żaden z Syryjczyków nie miał dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP. Pojazdem kierował ich rodak. Mężczyzna próbował zarobić, przewożąc swoich krajan do państw Europy Zachodniej. Wszystkie osoby zostały zatrzymane i przewiezione, przy wsparciu policjantów z KPP w Żywcu, do Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej, gdzie prowadzono z nimi dalsze czynności.

Przewożonym cudzoziemcom przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 Kodeksu Karnego tj. przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, przy użyciu podstępu.

Niektórzy trafią do Grecji

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili podczas prowadzonych działań, że 8 cudzoziemców złożyło wcześniej na terenie Grecji wnioski o ochronę międzynarodową, w związku z tym na podstawie decyzji sądu zostali umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców. Będą tam przebywać do czasu przekazania ich do Grecji. Względem pozostałych Syryjczyków Komendant PSG w Bielsku-Białej wszczął postępowanie w sprawie wydania im decyzji o zobowiązaniu do powrotu. W przypadku jej wydania, dane obcokrajowców zostaną wprowadzone do nowej generacji Systemu Informacyjnego Schengen-Recast.

19-letni kierowca usłyszał zarzuty z art.  258 § 1 Kodeksu Karnego (udział w zorganizowanej grupie przestępczej) za co grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jak również z art. 264 § 3 Kodeksu Karnego, oraz z art. 178 b Kodeksu Karnego. Mężczyzna został przesłuchany, przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Źródło: KPP Żywiec