Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Czy można zwrócić bilet Kolei Śląskich, z którego się nie skorzystało i odzyskać pieniądze?

Autor: w dniu 2023-07-26

Czy można zwrócić bilet na przejazd Kolejami Śląskimi, jeśli nie udało się go wykorzystać? Jak wygląda zwrot pieniędzy w takiej sytuacji? Czy odzyskanie pieniędzy jest możliwe? Przewoźnik wyjaśnia wątpliwości. 
Czasami zdarzają się sytuacje, że zakupiliśmy bilet na podróż Kolejami Śląskimi, ale ostatecznie go nie wykorzystujemy, dlatego warto przypomnieć sobie zasady zwrotu takiego biletu, w celu odzyskania pieniędzy.

Zwrot niewykorzystanego biletu Kolei Śląskich – jak przebiega?

Warunkiem zwrotu należności za całkowicie lub częściowo niewykorzystany bilet na przejazd jest uzyskanie przez podróżnego odpowiedniego poświadczenia tego biletu. W razie całkowitej rezygnacji z przejazdu należy zatem w terminie ważności biletu zgłosić się w punkcie odprawy na stacji wyjazdu lub w punkcie, w którym dokonano jego zakupu. Natomiast jeśli już rozpoczęliśmy podróż, ale nie zamierzamy jej kontynuować do celu, trzeba jeszcze w pociągu zgłosić się do personelu pokładowego, który na naszym bilecie zamieści odpowiednie poświadczenie.

Gdzie zgłosić się po zwrot pieniędzy?

Zwrotu należności za całkowicie lub częściowo niewykorzystany bilet dokonuje punkt odprawy, na podstawie oryginału biletu przekazanego przez podróżnego. Zwrotu należności za niewykorzystany bilet, odpowiednio poświadczony, dokonuje punkt odprawy prowadzący sprzedaż danego rodzaju biletów – w terminie do trzech miesięcy, licząc od pierwszego dnia ważności biletu.

Za całkowicie niewykorzystany bilet zwraca się zapłaconą należność, po potrąceniu odstępnego, a za częściowo niewykorzystany – różnicę między zapłaconą należnością a należnością przypadającą za faktyczne świadczenie.

Fot. materiały prasowe Kolei Śląskich

Zakup biletu na fakturę VAT

Zwrot należności za bilet, do którego wystawiono fakturę VAT, może być dokonany w terminie do trzech miesięcy w dowolnym punkcie odprawy KŚ prowadzącym sprzedaż biletów danego rodzaju, licząc od pierwszego dnia ważności biletu, wyłącznie pod warunkiem przedłożenia go łącznie z fakturą VAT. W takim wypadku punkt odprawy wydaje fakturę korygującą. W innych przypadkach zwrotu należności można dochodzić w drodze reklamacji na zasadach określonych w § 22 RPO-KŚ.

Zwrotu należności za niewykorzystany bilet opłacony kartą płatniczą, dokonuje wyłącznie punkt odprawy wyposażony w urządzenie do odczytu kart płatniczych i tylko za pośrednictwem karty, którą dokonano zapłaty – pod warunkiem przedłożenia dowodu sprzedaży wydanego przy jego zakupie. Zwrot należności gotówką nie jest dozwolony.