Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Dom Kilara” powstanie w Katowicach

Autor: w dniu 2022-12-20

Światowej sławy kompozytor Wojciech Kilar skomponował niezapomnianą muzykę do znanych na całym świecie filmów. W jego domu przy ulicy Kościuszki 165 powstanie Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara".

Miasto Katowice podjęło już pierwsze kroki w celu utworzenia miejsca, które będzie upamiętniać  dorobek artysty i przestrzenią do realizacji wydarzeń z udziałem kolejnych pokoleń twórców. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wybór wykonawcy robót.

"Dom Kilara" poszerzy ofertę kulturalną miasta

Jakiś czas temu Katowice obchodziły siódmą rocznicę przyznania Katowicom tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki.

– Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara" to kolejny krok do tego, by jeszcze bardziej poszerzyć ofertę związaną z tą dziedziną sztuki– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Władze Katowic nie ukrywają, że kultywowanie pamięci o kompozytorze jest ważne.

– Katowice stały się domem Wojciecha Kilara. Dzięki temu dziś miasto kojarzy się ze znanym kompozytorem. Chcemy pamięć o nim kultywować. Dlatego kupiliśmy dom, w którym mieszkał i chcemy w nim stworzyć Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara". Budynek zostanie rozbudowany. W jednej części znajdzie się wystawa poświęcona Wojciechowi Kilarowi, w drugiej interaktywna wystawa poświęcona muzyce – dodaje.

Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara" ma powstać w domu zamieszkiwanym przez Wojciecha Kilara. Budynek zostanie w tym celu rozbudowany, co pozwoli stworzyć różnorodną przestrzeń.  "Dom Kilara" będzie przede wszystkim miejscem upamiętniającym wielkiego kompozytora i jego twórczość, przekazującym inspiracje jego życiem kolejnym pokoleniom. Ponadto ma być poświęcony całej śląskiej szkole kompozytorów i stworzonym przez jej przedstawicieli utworom. Będzie też służyć edukacji muzycznej, gromadzeniu zbiorów muzycznych oraz ich udostępnianiu, a także promowaniu Katowic jako Miasta Muzyki. Powstanie Centrum Edukacji Muzycznej to realizacja umowy jaką prezydent Marcin Krupa zawał z mieszkańcami Katowic.

Połączenie przeszłości z przyszłością

Choć budowa tego ważnego dla kultury ośrodka dopiero się rozpocznie, została już opracowana koncepcja wystawy stałej. Będzie składać się z dwóch części.

– Pierwsza z nich ma być muzealna i poświęcona życiu i twórczości Wojciecha Kilara. Będzie zlokalizowana w oryginalnej części budynku, który ma zachować swój pierwotny charakter, by można było poczuć się niczym podczas odwiedzin u wybitnego kompozytora. W budynku pozostawione będą przedmioty należące do kompozytora – fortepian, rękopisy, książki czy meble. Zwiedzanie rozpocznie się od seansu filmowego w salonie, po którego obejrzeniu goście będą kierowani do gabinetu Wojciecha Kilara oraz innych pokojów jego domu. Z kolei druga, edukacyjna wystawa ma być ulokowana w dobudowanej części obiektu i będzie poświęcona nie tylko muzyce poważnej, ale całej tej dziedzinie. Wyposażenie jej między innymi w interaktywne narzędzia nada przestrzeni nowoczesnego charakteru – mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Wystawy będą różniły się nie tylko tematyką, ale także charakterem i przeznaczeniem. O ile część muzealna będzie bardziej statyczna, to edukacyjna przestrzeń będzie tworzona  przede wszystkim z myślą o dzieciach i nastolatkach. Oprócz wystawy stałej obiekt ma umożliwiać także organizowanie różnego rodzaju wydarzeń, jak recitale, warsztaty muzyczne czy minifestiwale. Służyć temu ma między innymi wytłumiona akustycznie sala wraz ze sceną. W efekcie szeroka oferta "Domu Kilara" będzie mogła docierać do różnych odbiorców – od dzieci po seniorów.

Przetarg na prace budowlane w związku z tą inwestycją został już ogłoszony. Wyłoniony wykonawca będzie miał 15 miesięcy od momentu podpisania umowy na wykonanie robót budowlanych. Obecnie także przygotowywany jest przetarg na wyposażenie oraz aranżację ekspozycji.

Źródło: UM Katowice

Fot. KAW