Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Autor: w dniu 2023-05-02

Obchodzony dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest czasem, kiedy symbol narodowy jest eksponowany w oknach, na masztach czy na balkonach mieszkań i domów. To wyraz patriotyzmu i dumy z tego, że jesteśmy Polakami.

Biało-Czerwona jest symbolem, który jednoczy rodaków w różnych rejonach świata, jest świadectwem naszej przynależności narodowej i symbolem polskiej państwowości. Flaga towarzyszy Polakom w wydarzeniach wyjątkowo podniosłych, jak i dramatycznych, ale także wszędzie tam, gdzie Polacy pragną wyrazić łączność z polską wspólnotą. 2 maja jest również Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wydano miniprzewodnik

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji od wielu lat propaguje zasady prezentowania flagi RP zgodnie z tradycją i honorem. W tym celu przygotowało specjalny miniprzewodnik "Biało-Czerwona". Zawiera on zasady, którymi należy kierować się, aby w odpowiedni sposób eksponować flagę Rzeczypospolitej. W publikacji zostały pokazane m.in. różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8.

Ministerstwo przypomina równocześnie, że popularny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji, zatem nie jest to flaga państwowa. Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. przez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu. Miniprzewodnik MSWiA przypomina także, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Dzień Flagi  został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.