Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Gańba 1997” od dziś na antenie Radia Piekary!

Autor: w dniu 2023-11-13

Śląski serial kryminalny pt. "Gańba 1997" już dziś w Radiu Piekary. Dwadzieścia odcinków, czterdzieści głosów, autentyczne wydarzenia i miejsca, fikcyjne postaci.

Właśnie dziś Radio Piekary rozpocznie emisję autorskiego serialu kryminalnego, który składa się z dwudziestu odcinków i w całości został wyprodukowany przez piekarską rozgłośnię.

Rolę narratora przyjął aktor Dariusz Niebudek, a w postaci bohaterów kryminału wcieliło się ponad 40 osób. To pracownicy i współpracownicy radia, Miejskiego Domu Kultury w Piekarach Śląskich, Kina Zacisze oraz uczestnicy miejscowej sekcji skata, czyli popularnej na Śląsku gry karcianej). Autorem scenariusza jest redaktor naczelny Radia Piekary Rafał Kurowski.

– Akcja rozgrywa się w znanych słuchaczom konkretnych miejscach – w śląskich miastach, na ich ulicach, w instytucjach itp. Została ona również częściowo wpisana w autentyczne wydarzenia – mówi redaktor naczelny Radia Piekary Rafał Kurowski.

Historia zaczyna się 4 grudnia 2022 roku, gdy w trakcie tradycyjnej barbórkowej pobudki w Katowicach-Nikiszowcu zostaje odnalezione ciało serialowego redaktora naczelnego Radia Piekary. W rozwiązanie kryminalnej zagadki, podobnie jak to było w pierwszym sezonie słuchowiska, angażują się redaktor Marcin Kynrih oraz starszy inspektor Tomasz Zawalny. Są mylne tropy, fałszywe oskarżenia, wątpliwe hipotezy, jednak prawdziwych przyczyn tej zbrodni należy szukać w wydarzeniach sprzed ćwierć wieku. Producentem serialu jest Karol Mankiewicz.

– Nagrywając, montując i udźwiękawiając kolejny sezon radiowego serialu kryminalnego Gańba 1997, musiałem zmierzyć się z mnogością postaci, ról, scen dźwiękowych, by stworzyć spójną całość, w której Słuchacz – zarówno ten radiowy, jak i ten sięgający po kolejne odcinki w zaciszu swego domu – mógł poczuć się tak, jakby uczestniczył w tej historii – mówi Mankiewicz.

Gańba 1997 jest drugim sezonem radiowego kryminału, którego pierwszą serię Radio Piekary wyemitowało w lutym tego roku. Niedługo później trafił do zasobów Empik Go.

– Dobry odbiór słuchaczy i duży potencjał promocyjny zachęciły nas do prac nad kolejnym sezonemwyjaśnia Rafał Kurowski.

Serial będzie emitowany w dni powszednie o godz. 09.30. Powtórki odcinków zaplanowano w godzinach nocnych oraz w niedzielne popołudnia. Na bieżąco zamieszczane będą także w serwisie Spotify oraz na stronie radiopiekary.pl.

Sygnał Radia Piekary można odbierać w aglomeracji śląskiej na 88,7 FM, za pośrednictwem streamingu na radiopiekary.pl oraz w aplikacji dostępnej w Google Play i Apple a także w DAB+ z nadajników w Bielsku-Białej i Gliwicach.