Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Gatunek jest zagrożony wyginięciem. W śląskim zoo na świat przyszły młode

Autor: w dniu 2023-09-26

Pingwiny Humboldta kilka lat temu wróciły do śląskiego zoo. Teraz ich grupa powiększyła się o dwa młode osobniki. To ważne wydarzenie, bo gatunek jest zagrożony wyginięciem.

W pierwszych dniach sierpnia śląska kolonia pingwinów Humboldta została powiększona. Młode wykluły się 1 i 3 sierpnia. Ich rodzicami są Peta i Mišo – para, która mieszka w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym od 2020 r.

Pingwiny Humboldta w śląskim zoo

Peta i Mišo wspólnie wysiadywali jaja w jednej z jaskiń na wybiegu zewnętrznym. Tam właśnie wykluły się młode. Przez pierwsze tygodnie przebywały pod opieką rodziców, którzy wytrwale się nimi opiekowali. Gdy młode podrosły, pojawiło się duże zainteresowanie ze strony innych członków kolonii, dlatego, aby zapewnić młodym spokój, opiekunowie postanowili przenieść je do wnętrza budynku.

Maluchy pokryte puchem

Obecnie, jak relacjonują pracownicy śląskiego zoo, maluchy przebywają w pomieszczeniu hodowlanym. Jedzą już samodzielnie ryby, które podają im opiekunowie. Ich ciała pokryte są miękkimi, pisklęcymi piórami, które nie zapewniają im ochrony przed wodą, dlatego nie korzystają jeszcze z basenu.

Podobnie jak w przypadku pierwszego pingwina, który wykluł się w śląskim zoo, płeć młodych ustalona zostanie, jak informuje zoo, na podstawie badań genetycznych. W tym celu pisklętom pobrano już krew i przekazano do analizy. Specjaliści podkreślają i przybliżają laikom, że u pingwinów Humboldta ustalenie płci jest trudne, więc – by uniknąć pomyłki – badania genetyczne są koniecznością.

Jakie imiona będą nosić młode osobniki? To na razie tajemnica. Decyzje będą podejmowane po wspomnianych badaniach genetycznych.

Pingwiny Humboldta do śląskiego zoo powróciły w 2020 r. Obecnie kolonia liczy 16 pingwinów. Ptaki do późnej jesieni można obserwować na wybiegu zewnętrznym.