Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Gmina rezygnuje z usług metropolitalnego przewoźnika

Autor: w dniu 2023-10-18

Przewoźnik odpowiadający za transport publiczny na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wielokrotnie rozczarowywał pasażerów. Teraz jedna ze śląskich gmin jasno wskazała, że nie zamierza nadal korzystać z usług regionalnego operatora.

Miasteczko Śląskie to pierwsza gmina, która rezygnuje z usług Zarządu Transportu Metropolitalnego. Od stycznia mieszkańców miasta będzie woził nowy przewoźnik. Powód rezygnacji z dotychczasowej współpracy jest prozaiczny – poszło o pieniądze:

-Ziarenkiem, które tę lawinę popchnęło, to była – teraz, w styczniu – nota na opłatę dodatkową za kursy, które ZTM wykonywał w zeszłym roku w wysokości 517 tysięcy złotych. Postanowiłem jakoś zareagować i poszukać alternatywy, która pozwoliłaby raz zapewnić taki sam poziom obsługi dla mieszkańców (albo lepszy) i abyśmy uniknęli takich niespodzianek w przyszłości – mówi Michał Skrzydło, burmistrz Miasteczka Śląskiego

Dodaje, że umowa przedwstępna z nowym przewoźnikiem została już podpisana. Jak na to reaguje ZTM?

-Zgodnie z zapowiedziami włodarzy Miasteczka Śląskiego takiego porozumienia nie będzie, tym samym ZTM przestaje być organizatorem komunikacji od 1 stycznia 2024 roku. To jest decyzja włodarzy Miasteczka Śląskiego. Obliczając składkę zmienną, opieramy się między innymi na takich danych jak ceny paliw,  inflacja, płaca minimalna. To są twarde dane. Jeśli tego porozumienia nie będzie, to tym samym organizacja transportu zbiorowego będzie leżała po stronie włodarzy tego miasta – mówi Klaudia Matuszna z Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Mieszkańcy Miasteczka Ślaskiego, korzystający po nowym roku z transportu publicznego, muszą liczyć się ze zmianami.  Choć jedna z tych zapowiadanych, czyli jazda bez biletu po Miasteczku, Żyglinie, Bibieli, Brynicy do Tarnowskich Gór i z powrotem, już teraz została zaakceptowana

-To gmina będzie dokładać, nie wiem, ale to dobry pomysł – mówi naszej reporterce Gabrieli Kokott-Drzyzdze jedna z pytanych osób. -To bardzo fajny pomysł, bo ludziom będzie lżej finansowo – dodaje inna.

Gmina dodaje, że mimo darmowych biletów – koszt rocznej obsługi komunikacji i tak będzie tańszy niż dotychczas: