Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Igłą rzeźbione… Nowa wystawa Muzeum w Tarnowskich Górach

Autor: w dniu 2022-12-09

"Igłą rzeźbione" to nazwa nowej wystawy, która zostanie dziś oficjalnie otwarta w Muzeum w Tarnowskich Górach.

Ponad 70 sznurkowych szopek tworzy najnowszą wystawę czasową w tarnogórskim muzeum. Szopki są – zgodnie z tytułem ekspozycji – "rzeźbione igłą" i prezentują wiele odwołań do otaczającej rzeczywistości.

Igłą rzeźbione szopki mają w sobie coś wyjątkowego

Szopki bożonarodzeniowe tworzone ze sznurka to nie wszystko, co wyróżnia wystawę, która zostanie dziś oficjalnie otwarta w tarnogórskim muzeum.

-To będą szopki przede wszystkim bardzo tarnogórskie, bo będzie tam wiele motywów tarnogórskich. One będą wyjątkowe, bo materiał, z których są stworzone to sznurek zszywany igłą. Autor też jest wyjątkowy. To Jan Drechsler – znany w Tarnowskich Górach z działań twórczych, literackich, choć z zawodu jest lekarzem weterynarii, więc osioł i wół także pojawią się w tych szopkach. Będzie to około 70 stajenek bożonarodzeniowych – tłumaczy Marek Panuś, kustosz Muzeum w Tarnowskich Górach.

Przyznaje równocześnie, że prace wykonane przez lokalnego artystę są stworzone z dbałością o najdrobniejsze szczegóły:

-Każda z tych szopek jest inna. Każda ma wiele szczegółów, czasem trzeba bardzo blisko podejść, by je wszystkie zobaczyć. Ktoś, kto zna Tarnowskie Góry, na pewno rozpozna wieżę kościoła Piotra i Pawła, ktoś rozpozna ratusz. Są nawet takie szopki, gdzie widać podziemia i górników, którzy tam pracują – dodaje Panuś

Rąbka tajemnicy uchylono w mediach społecznościowych muzeum, gdzie widać jedną z prac:

Nieodłącznym elementem wystawy są także teksty pastorałek Jana Drechslera. Wystawę można zwiedzać od najbliższej soboty do 29 stycznia 2023 roku.

Wszystko pod patronatem Radia Piekary.