Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Interaktywne narzędzia i stanowiska w „Domu Kilara”. Ogłoszono przetarg

Autor: w dniu 2024-01-16

Interaktywne narzędzia i stanowiska multimedialne w Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara". Ogłoszono przetarg na wystawę stałą, która przybliży postać wybitnego twórcy.

Katowice ogłosiły przetarg na wykonanie wystawy stałej w powstającym Katowickim Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara". Obiekt będzie łączył wiele funkcji, dzięki czemu będzie atrakcyjny dla różnych grup odbiorców. Z jednej strony będzie poświęcony Wojciechowi Kilarowi i Śląskiej Szkole Kompozytorów, z drugiej umożliwi organizację wydarzeń muzycznych. Inwestycja będzie gotowa w I połowie 2025 roku, a jej łączna wartość to ponad 18 mln zł.

– Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara" to hołd dla tego wybitnego kompozytora, który przez lata związany był z Katowicami. Będzie to miejsce, gdzie dowiemy się więcej o Wojciechu Kilarze, ale i będzie służyło mieszkańcom Katowic, poprzez organizację recitali, minifestiwali czy warsztatów. Liczę także, że przyciągnie do miasta melomanów i miłośników twórczości Wojciecha Kilara z kraju i zza granicy – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że Katowice jako Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki oferują szeroki wachlarz wydarzeń muzycznych, takich jak koncerty czy festiwale, ale i organizują konkursy, warsztaty.

Uzupełnieniem tych szerokich działań będzie otwarcie w przyszłym roku Katowickiego Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara". Ogłoszone postępowanie przetargowe dotyczy organizacji wystawy stałej, która będzie miała charakter nowoczesnej przestrzeni.

Z czego będą mogli skorzystać zwiedzający?

Wyposażenie wystawy będą stanowić m.in. interaktywne narzędzia i kilkadziesiąt stanowisk multimedialnych wykorzystujących obraz, dźwięk i dotyk. Na jednej ze ścian będzie wyświetlana m.in. wielka pięciolinia z umieszczonymi na niej dotykowymi płaskorzeźbami, nawiązującymi do ważnych dla muzycznego życia Katowic miejsc oraz wydarzeń. Znajdą się tu też – jak informuje katowicki magistrat – urządzenia przedstawiające teorię muzyki, umożliwiające naukę rytmu i budowy akordów, grę na elektronicznych instrumentach czy stanowiska, na których przeprowadzane będą quizy. Zwiedzający będą mogli również skorzystać np. z odizolowanych akustycznie kabin, w których specjalne oprogramowanie umożliwi skomponowanie wielościeżkowego utworu za pomocą wyłącznie głosu, albo pozwoli wcielić się w rolę dyrygenta i poprowadzić występ orkiestry.

Wykonawca tej atrakcyjnej i zróżnicowanej wystawy zostanie wybrany w ramach ogłoszonego właśnie przetargu, którego rozstrzygnięcie zaplanowane jest w pierwszym kwartale 2024 r. Po wybraniu wykonawcy i podpisaniu z nim umowy ten będzie miał 15 miesięcy na realizację zadania.

Jak przebiegają prace w "Domu Kilara" i jak będzie wyglądał obiekt?

Wystawa będzie zlokalizowana w dobudowanej części, która zbliża się do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego. Na przełomie stycznia i grudnia zamontowano stolarkę okienną.

– Obecnie wykonawca skupia się na robotach instalacyjnych, zamontowano schody prefabrykowane oraz konstrukcję stalową pod świetlik. Oczywiście cały czas prowadzone są prace także w starym obiekcie, który jest dostosowywany do pełnienia nowych funkcji – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara" będzie składało się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Zwiedzanie będzie rozpoczynać się od pierwszego z nich, czyli oryginalnego domu kompozytora i pomieszczeń, które zachowają pierwotny wygląd i charakter. W efekcie goście KCEM będą czuć się, jakby odwiedzili dom Wojciecha Kilara za jego życia. Co ważne, w tej przestrzeni również znajdą się interaktywne narzędzia uatrakcyjniające zwiedzanie.

Zwiedzanie ma obejmować m.in. salon, w którym będą realizowane seanse filmowe, a pomieszczenia będą wypełniać należące do kompozytora przedmioty, m.in fortepian, rękopisy i książki. Większość oryginalnego wyposażenia zostanie poddana renowacji. Dom Kilara będzie umożliwiał także prezentację sylwetki i dorobku kompozytora oraz Śląskiej Szkoły Kompozytorów.
Interaktywna przestrzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Druga część do zwiedzania znajdzie się w nowej części budynku i będzie miała zupełnie inny charakter. Znajdzie się tu nowoczesna wystawa edukacyjna, będąca przedmiotem trwającego przetargu, która będzie skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W nowym obiekcie powstanie także sala wielofunkcyjna oraz sala z antresolą, w której będzie możliwość organizacji wystaw czasowych.

Dzięki takiemu podejściu do inwestycji Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej "Dom Kilara" będzie wielofunkcyjne i każdy – niezależnie od wieku czy preferencji – znajdzie tu coś atrakcyjnego dla siebie. Ponadto organizowane tu wydarzenia będą zachęcać do częstszych wizyt niż w przypadku tradycyjnych muzeów.