Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jak się pozbyć choinki? Gdzie ją zostawić? Katowice odpowiadają

Autor: w dniu 2023-01-06

Co zrobić z drzewkiem, którego chcemy się pozbyć po świętach? Jeśli zakupiliśmy takie w donicy, można je oczywiście zasadzić. Co z pozostałymi? Gdzie je oddać? W jakim stanie?

Pozbywając się świątecznego drzewka pamiętajmy o tym, kiedy i gdzie powinniśmy je wyrzucić – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Do tej pory choinki odbierane były w lutym, jednak w związku z tym, że sporo osób wystawiało je wcześniej, w tym roku MPGK rozpocznie ich odbiór już w styczniu – dodaje prezydent.

W Katowicach odbiorem choinek zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Pracownicy odbierają je podczas standardowego wywozu odpadów.

Najważniejsze jest, aby usunąć z choinki wszelkie ozdoby, które są wykonane z innych materiałów, np. szkła lub plastiku. Kiedy już przygotujemy drzewko, najłatwiej je po prostu postawić przy naszych pojemnikach do odbioru odpadów – wtedy pracownicy będą je mogli bez problemu zabrać.

Najważniejsze w wyrzucaniu choinek jest ustalenie terminu, w jakim pracownicy MPGK je odbiorą, aby nie zastawiały terenu zbyt długo. Tu trzeba zwrócić uwagę na to, czy mieszkamy w zabudowie jednorodzinnej czy wielorodzinnej. W domach wolnostojących choinki są odbierane w czasie wywozu odpadów biodegradowalnych, natomiast z bloku mieszalnego, gdzie mieszkańców jest więcej, choinki są wywożone razem z odpadami wielkogabarytowymi.

Warto także dopytać u administratora budynku, czy nie zostało wyznaczone specjalne miejsce do składowania i odbioru drzewek, aby nie blokować pojemników i wiat śmietnikowych. Dlatego też najlepiej wystawiać je jak najbliżej daty odbioru odpowiednich odpadów.

Źródło: Miasto Katowice