Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jak wybrać dobrą kurtkę motocyklową?

Autor: w dniu 2023-08-22

Jednym z ważniejszych elementów ubioru motocyklisty jest kurtka. Chroni nie tylko przed gwałtownym wiatrem podczas jazdy czy zimnem, ale przede wszystkim przed obrażeniami podczas ewentualnego upadku z motocykla czy wypadku. W sprzedaży dostępnych jest wiele propozycji kurtek motocyklowych, które można dobrać w zależności od własnych upodobań, od stylu jazdy, typu motocykla. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając idealną kurtkę motocyklową dla siebie!

  1. Kurtki motocyklowe — jakie rodzaje znajdziesz na rynku?
  2. Kurtka motocyklowa — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
  3. Jaką kurtkę motocyklową wybrać na ciepłe dni? Skórzaną czy tekstylną?
  4. Czym powinny charakteryzować się damskie kurtki motocyklowe?

Kurtki motocyklowe — jakie rodzaje znajdziesz na rynku?

Kurtki motocyklowe skutecznie chronią motocyklistę przed zimnem, wiatrem oraz obrażeniami w wyniku ewentualnych upadków. Dlatego też kurtka motocyklowa musi być odpowiednio dopasowana do osoby jeżdżącej na motocyklu, niezależnie od tego, czy zajmuje miejsce kierowcy, czy pasażera. Aby dopasować idealnie kurtkę do siebie, trzeba nie tylko ją przymierzyć, ale również znać się nieco na dostępnych materiałach. To pozwoli odróżnić głównie kurtki tekstylne od kurtek skórzanych. Kurtki motocyklowe skórzane są wybierane chętnie i doceniane są głównie za trwałość, wysoką jakość oraz maksymalnie wysoką ochronę podczas wypadków. Służą przez długie lata, dlatego raz wydane pieniądze nie idą na marne. Skórzane kurtki motocyklowe są też droższe niż kurtki tekstylne. Skórzana kurtka motocyklowa tworzona jest z wytrzymałej skóry, zszywanej bardzo grubymi i solidnymi nićmi. Odzież motocyklowa ze skóry to coś, na co mogą sobie pozwolić nieliczni, jednak najlepiej sprawdzi się w przypadku kierowców sportowych. Dla osób jeżdżących turystycznie, bez nadmiernej prędkości, wystarczą kurtki motocyklowe tekstylne.

Kurtka motocyklowa — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybierając kurtkę motocyklową, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • design oraz pierwsze wrażenie, jakie robi na Tobie dany model. Istotne jest to, by wybrać taką kurtkę, która będzie się podobać, gdyż nie są to tanie rzeczy i z reguły ich zadaniem jest służyć długie lata;
  • bezpieczeństwo — lekkie kurtki tekstylne powinny posiadać specjalne protektory, które chronią najbardziej narażone podczas upadku miejsca, takie jak łokcie, barki czy plecy. Niektóre kurtki posiadają też specjalny zamek, który pozwala na ich spięcie ze spodniami w celu uzyskania jeszcze lepszej spójności. Kurtka motocyklowa powinna też posiadać specjalne odblaski, które pozwolą innym kierowcom widzieć motocyklistę nawet po zmroku;
  • rodzaj kurtki — materiał, z którego została wykonana kurtka, czyli skóra lub tekstylia, a także typ protektorów;
  • ilość kieszeni — dobrze zaprojektowane kieszenie pomogą bezpiecznie przewozić dokumenty lub przechowywać telefon;
  • rozmiar — idealnie dobrany rozmiar przełoży się nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy wybierzesz kurtkę skórzaną, czy jednak kurtkę tekstylną, powinna ona przylegać do ciała motocyklisty niczym druga skóra. Trzepotanie materiału podczas jazdy negatywnie wpływa na komfort, może rozpraszać motocyklistę, a nawet doprowadzić do wypadku. Rękawy i ich długość również są ważne — powinny kończyć się równo z nadgarstkiem.

Jaką kurtkę motocyklową wybrać na ciepłe dni? Skórzaną czy tekstylną?

Ciepłe dni są idealne do jazdy na motocyklu. Jednak jaką kurtkę wybrać, aby było komfortowo i nie za gorąco, a jednocześnie bezpiecznie? Jeśli chcesz jeździć w swojej kurtce nawet w bardzo ciepłe dni, zwróć uwagę nie tylko na materiał, ale również na dostępne w niej systemy wentylacji. Kurtki tekstylne zwykle skonstruowane są tak, by odpowiadały każdej porze roku. Posiadają specjalne warstwy, które można wypiąć — warstwę przeciwdeszczową oraz warstwę ocieplenia. Wyjmując je wszystkie i rozsuwając każdy zamek od wentylacji, można zyskać przewiewną i bardzo wygodną kurtkę na lato. W przypadku skórzanych kurtek można liczyć na perforacje, które przepuszczają powietrze. Niektóre rodzaje mają też specjalne wstawki z przewiewnego materiału. Minusem jest fakt, że tej samej kurtki nie użyjesz w niskich temperaturach, ponieważ płynące przez nie chłodne powietrze będzie powodowało dyskomfort.

Czym powinny charakteryzować się damskie kurtki motocyklowe?

Szukasz kurtki motocyklowej dla swojej ukochanej? A może jesteś niezależną kobietą kochającą motocykle i adrenalinę? Masz już maszynę, a teraz szukasz odpowiedniej kurtki motocyklowej dla siebie? Na szczęście rynek wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje rewelacyjnej jakości kurtki motocyklowe także dla kobiet. Są one nieco lżejsze, niż te dedykowane dla panów, a ponadto lepiej dopasowane w talii, dzięki czemu można ją podkreślić. Przekłada się to na komfort jazdy, jak i na bezpieczeństwo drobnych kobiet. Kurtki skórzane motocyklowe, jak i kurtki tekstylne dostępne są też w rozmiarach XS, a nawet XL. Pamiętaj, tylko żeby zamiast kierować się rozmiarem, dokładnie zmierzyć wybraną kurtkę i dopasować ją do swojej sylwetki.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.