Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Janusz Majewski nie żyje. Wybitny filmowiec miał 92 lata

Autor: w dniu 2024-01-10

Stowarzyszenie Filmowców Polskich poinformowało dziś o śmierci wybitnego reżysera. W wieku 92 lat odszedł Janusz Majewski. W swojej karierze stworzył dzieła, które na stałe zapisały się w historii polskiej kinematografii.

Janusz Majewski stworzył filmy, które na stałe zapisały się w pamięci widzów. Wśród nich "Zaklęte rewiry" czy "C.K. Dezerterzy". O śmierci znanego twórcy poinformowało w mediach społecznościowych i na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Filmowców Polskich, pisząc "Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś w nocy zmarł Janusz Majewski. Jeden z najbardziej znanych, cenionych i popularnych polskich reżyserów filmowych. Mistrz kina gatunkowego, scenarzysta, pisarz, wykładowca akademicki. Laureat Nagrody Specjalnej "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016), Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" za Osiągnięcia Życia. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaangażowany w sprawy polskiego środowiska filmowego."

We wspomnieniach o zmarłym twórcy przywołano jego bogaty dorobek. Janusz Majewski zrealizował – jak wylicza SFP – m.in. takie filmy jak "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię" (1969), "Lokis" (1970), "Zazdrość i medycyna" (1973), "Zaklęte rewiry" (1975), "Sprawa Gorgonowej" (1977), "Lekcja martwego języka" (1979), "C.K. Dezerterzy" (1985), "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (2015). Niezwykłą popularność przyniósł Januszowi Majewskiemu serial telewizyjny "Królowa Bona" (1980).

Przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich podkreślają, że zmarły reżyser – jak czytamy – bardzo cenił sobie spotkania z publicznością, która kochała go i licznie uczestniczyła w Jego przeglądach, retrospektywach oraz spotkaniach autorskich. W październiku 2023 roku Stowarzyszenie Filmowców Polskich zorganizowało cieszącą się wielką popularnością retrospektywę Janusza Majewskiego, w której uczestniczył osobiście, każdego dnia. W listopadzie był zaś gościem Romana Polańskiego na przeglądzie jego filmów w kinie Kultura.