Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Karty pobytu dostępne dla każdego, kto zapłaci. Rozbito grupę przestępczą

Autor: w dniu 2024-02-13

Karty pobytu były wyrabiane, jeśli tylko ktoś uiścił odpowiednią opłatę. Z takiej okazji skorzystali między innymi obywatele Uzbekistanu, Maroka czy nawet Ghany. Służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, że cudzoziemcy z różnych krajów na podstawie "lewych" dokumentów mogli uzyskać karty pobytu na terenie RP, a kosztowało ich to od 2 do 8 tys. zł. Osoby odpowiedzialne za ten proceder usłyszały zarzuty.

Karty pobytu dostępne dla chętnych

Policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się legalizowaniem na terytorium RP pobytu cudzoziemcom, robiąc to wbrew prawu.

Z materiału dowodowego zgromadzonego przez śledczych wynika, że przedstawiano wojewodzie dokumenty, które zaświadczały, gdzie dana osoba mieszka i pracuje, a ten wydawał decyzje niezbędne do wydania karty pobytu na terenie RP. Według funkcjonariuszy, nielegalny pobyt w naszym kraju mogło uzyskać w ten sposób wiele osób z różnych państw, m.in. z Indii, Nepalu, Bangladeszu, Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Gruzji, Ghany, Maroka czy Uzbekistanu. Śledczy szacują, że członkowie grupy działali w latach 2017 – 2018, żądając od poszczególnych osób od 2 tys. zł do 8 tys. zł.

Funkcjonariusze CBŚP i SG przeprowadzili działania w Warszawie i kilku okolicznych miejscowościach, zatrzymując 8 osób, w tym 49-letniego mężczyznę podejrzanego o kierowanie grupą. Podczas akcji funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli telefony, laptopy, pieczątki oraz dokumenty. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono także pieniądze w różnej walucie o łącznej wartości ponad 128 tys. zł oraz samochód osobowy wart ok. 150 tys. zł.

Fot. CBŚP

Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także m.in. ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium RP wbrew przepisom, fałszowania dokumentacji czy składania fałszywych zeznań. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec 6 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.