Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Katowicki Spodek areną szachowych Mistrzostw Europy

Autor: w dniu 2022-12-14

Od 16 do 18 grudnia 2022 roku w Spodku odbędą się Mistrzostwa Europy Open i Kobiet w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Jest to największe wydarzenie szachowe tej rangi w tym roku. Wezmą w nim udział zarówno czołowi europejscy arcymistrzowie, medaliści Mistrzostw Świata i Europy, jak i półprofesjonaliści oraz amatorzy.

Szachy cały czas zyskują na popularności. Cieszę się, że Katowice dokładają swoją cegiełkę do tego procesu choćby będąc gospodarzem wielu imprez, w tym również o randze międzynarodowej. Mamy w Katowicach uczniowskie kluby szachowe oraz klub Wasko HETMAN GKS, którego zawodnicy osiągają sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przewidywana liczba szachistów to około 1 000.

To zawodnicy z całej Europy, w tym wielu szachistów z Polski, Śląska, którzy rozegrają łącznie ok. 16,5 tys. partii szachowych.

Wśród nich będą zarówno czołowi europejscy arcymistrzowie, medaliści Mistrzostw Świata, Europy, jak i półprofesjonaliści i amatorzy. Otwarta formuła turnieju sprawia, że każdy z uczestników może zmierzyć się z najlepszymi, a amatorzy realizować marzenia o starciu ze swoim idolem.

Dzięki transmisji na żywo zmagania podczas Mistrzostw Europy Open i Kobiet w Szachach Szybkich i Błyskawicznych śledzić mogą setki tysięcy kibiców na całym świecie. Całkowita pula nagród w turnieju wynosi 44 tys. euro.

Katowice po raz pierwszy gościły Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych w 2017 roku. Przed rokiem natomiast w katowickich mistrzostwach znakomicie spisali się Polacy – w turnieju szachów błyskawicznych najlepszy był Jan-Krzysztof Duda, a tuż za nim na podium uplasował się inny polski arcymistrz Maciej Klekowski.

Z kolei w turnieju w szachach szybkich na czwartym miejscu uplasował się Michał Krasenkow. W tym roku, we wrześniu, Spodek gościł również Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w Szachach. Do rywalizacji w tym wydarzeniu przystąpiło 1112 zawodniczek i zawodników.

Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych zawodników w Polsce, a w ponad tysiącu szkół w całym kraju szachy są przedmiotem nauczania. Zatem regularnie szachy uprawia w Polsce w sumie kilkadziesiąt tysięcy uczniów.

Ramowy harmonogram Mistrzostw:

Piątek 16.12,  g. 10-19.30 rundy Blitz

Sobota 17.12 g, 9.30-19.30 rundy Rapid

Sobota 17.12 g. 10.45 ceremonia rozpoczęcia

Niedziela 18.12, g, 9.30-15.45 rundy Rapid

Niedziela 18.12, g. 15.45 ceremonia zakończenia Mistrzostw

Źródło: UM Katowice