Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Klatka w środku lasu. Kłusownicy w działaniu

Autor: w dniu 2023-05-08

Kłusownicy podejmują różne działania, by schwytać zwierzęta, na które polują. Okazuje się, że działają też w powiecie gliwickim. 

Gołębie zostały użyte jako przynęta. Wszystko po to, żeby zapolować na ptaki drapieżne. Fortel niestety okazał się skuteczny. W lesie na terenie powiatu gliwickiego znaleziono klatkę, w której uwięziony został młody jastrząb.

Kłusownicy zwabili jastrzębia

W lesie obok miejscowości Łącza w gminie Rudziniec doszło do przypadku kłusownictwa. Na celowniku znalazły się ptaki drapieżne. W sobotę policjanci z Pyskowic otrzymali zgłoszenie od strażnika leśnego, który odnalazł specjalnie skonstruowaną klatkę. W jej wnętrzu znajdował się młody jastrząb, którego zwabiły gołębie. Te miały wszystko, co było im niezbędne, czyli pokarm i picie. Zniewolony jastrząb ostatecznie wrócił do swojego środowiska. Funkcjonariusze poprosili strażaków ochotników z gminy Rudziniec o pomoc w demontażu nielegalnie ustawionej konstrukcji. Technik kryminalistyki przeprowadził oględziny i zabezpieczył ślady do postępowania, które będzie teraz prowadzone przez pyskowickich stróżów prawa.

Odławianie dzikich ptaków jest przestępstwem kłusownictwa, za które w polskim prawie grozi kara. Już samo posiadanie, wytwarzanie czy wprowadzanie do obrotu narzędzi i urządzeń przeznaczonych do kłusownictwa jest przestępstwem podlegającym grzywnie, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

Świadkowie, którzy przypadkowo znajdą narzędzia służące do kłusownictwa bądź widzą kłusowników, proszeni są o to, by informować policję albo strażników leśnych. Policjanci czekają także na wszelkie informacje od świadków opisanego wyżej przestępstwa. Można je przesyłać anonimowo, np. za pośrednictwem skrzynki "powiadom nas".