Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Kocham Katowice”. Dyrektorami artystycznymi Mrozu i Grubson

Autor: w dniu 2023-06-26

Urodziny Katowic to wydarzenie muzyczne, na które czeka wiele osób spragnionych dobrej zabawy. Za jego kształt odpowiadali na przestrzeni lat cenieni artyści. W tym roku będą to Mrozu i Grubson.  

Organek, Abradab, Krzysztof Zalewski, Brodka, Vito Bambino – lista znakomitych artystów, którzy podjęli się roli liderów artystycznych głównego koncertu Urodzin Miasta "Kocham Katowice" od 2018 roku jest imponująca. Każdy z nich miał to samo zadanie – przygotować wraz z zaproszonymi gośćmi, innymi znakomitościami polskiej sceny muzycznej, unikalny repertuar dedykowany Katowicom. Koncert plenerowy Urodzin Miasta był premierą, a jednocześnie jedyną okazją, żeby go wysłuchać. Teraz listę uzupełni dwóch kolejnych artystów. Mrozu i Grubson będą odpowiedzialni za kolejną odsłonę koncertu urodzinowego Katowic.

Kocham Katowice – co przygotowane będzie w tej edycji wydarzenia?

Unikatowa formuła koncertów "Kocham Katowice" została wprowadzona w 2018 roku. Zgodnie z nią co roku inni artyści obejmują kierownictwo artystyczne nad specjalnym, jednorazowym koncertem poświęconym Miastu Katowice. To zróżnicowanie pozwala osiągać ciekawe efekty.

– Poprzednie kolaboracje artystów realizujących urodzinowe koncerty wspominamy do dzisiaj, dlatego pozostawiamy formułę i zapraszamy do roli dyrektora artystycznego wyjątkowy duet. Łączymy ze sobą artystów z dwóch zupełnie innych muzycznych światów. Wierzę, że Mrozu i Grubson, wraz z zaproszonymi przez siebie gośćmi, przygotują wyjątkową muzyczną ucztę z okazji 158 urodzin Katowic – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W tym roku urodzinowy koncert wraca do Strefy Kultury. Ta przestrzeń świetnie sprawdza się przy organizacji tego typu wydarzeń jak festiwale czy koncerty – dodaje prezydent.

Połączenie jednego z najważniejszych artystów polskiej sceny hip-hopowej i znanego artysty R'n'B ma przynieść energetyczny miks, który zapewni dobrą zabawę. Pierwszy z nich – GrubSon – to producent, raper, wokalista, którego płyty uzyskiwały status złotych i platynowych. Jako pierwszy pobił rekord YouTube'a, gdzie jego piosenka "Na Szczycie" jako pierwszy utwór hip-hopowy zdobyła ponad 100 mln wyświetleń!

Pochodzący z Rybnika raper połączy w tym roku swoje siły z Mrozem, o którym krytycy piszą, że to "najgorętsze obecnie zjawisko polskiego popu". Zdobywca wielu branżowych nagród łączy blues, soul i rock'and'roll, a jego przeboje takie jak "Nic do stracenia" czy "Jak nie my to kto" zna cała Polska.

Choć obaj należą do czołówki polskiej sceny muzycznej i mogą się pochwalić licznymi kolaboracjami m.in. w ramach koncertów Męskie Granie, w Katowicach będą współpracować ze sobą po raz pierwszy!

– Przygotujemy specjalny set muzyczny. To będzie niezapomniane show! Pojawią się wspaniali goście, tacy jak Małgorzata Ostrowska, Zalia, Kuba Badach i inni – mówił w trakcie konferencji prasowej zapowiadającej koncert "Kocham Katowice" Grubson. – Ja pojawię się na koncercie Grubsona, Grubson pojawi się u mnie. Będzie pełno bluesa, funku, soulu i hip-hopu. Musicie tam być! – dodał Mrozu.

Fot. S. Rybok

Koncert plenerowy Urodzin Miasta "Kocham Katowice" zaplanowano na 9 września w Strefie Kultury. Wstęp wolny. Nie jest to jedyne wydarzenie zaplanowane w ramach uroczystości związanych z przypadającą 11 września 158 rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. Z tej okazji w dniach 1-17 września na katowickim Rynku odbędzie się Jarmark Urodzinowy.

Dodatkowo w programie obchodów przewidziano oczywiście Uroczystą Sesję Rady Miasta oraz odsłonięcie popiersia Franciszka Pieczki w Galerii Artystycznej.