Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Koleje Śląskie podsumowują działania w czasie wakacji

Autor: w dniu 2023-07-10

Bilet wakacyjny jednodniowy, pociąg do Zakopanego, remonty infrastruktury – to niektóre z działań podjętych ostatnio przez Koleje Śląskie, ale spółka zapowiada coś jeszcze.

Koleje Śląskie podejmują w czasie wakacji wiele działań na rzecz podróżnych, by było wygodniej i bezpieczniej, ale zapowiadają jeszcze działania, dzięki którym będzie można łatwiej odnaleźć przedmioty zgubione podczas podróży. Poznaliśmy szczegóły.

Podróż wakacyjny jednodniowy to coraz popularniejsze rozwiązanie

Bilet wakacyjny jednodniowy cieszy się, jak informują Koleje Śląskie, olbrzymim zainteresowaniem wśród pasażerów, na co wskazują pierwsze raporty sprzedaży. Tylko w czasie pierwszego weekendu od wprowadzenia przez Koleje Śląskie tej wakacyjnej oferty, ponad 500 podróżnych skorzystało z tej możliwości podróżowania. Przypomnijmy, że bilet jednorazowy w cenie 30,00 złotych uprawnia podróżnego do nieograniczonej liczby przejazdów pociągami Kolei Śląskich przez 24 godziny. Oferta jest dostępna w: kasach biletowych, internetowych i mobilnych kanałach sprzedaży (z wyłączeniem systemów: BILKOM i e-podróżnik) oraz biletomatach Kolei Śląskich. Z oferty wyłączone są przejazdy pociągami o charakterze komercyjnym oraz wybrane odcinki, tj. Trzebinia – Kraków Główny, Chałupki – Bohumin i Sucha Beskidzka – Zakopane.

 

Kolejami Śląskimi do Zakopanego

Bilet wakacyjny jednodniowy to nie wszystko, co przygotowały Koleje Śląskie. W okresie od 24 czerwca do 31 sierpnia 2023 r.  podróżni mogą pojechać z Kolejami Śląskimi do Zakopanego. Pociąg Sprinter Ornak kursuje w relacjach: Katowice – Zakopane (odjazd z Katowic o 7:02)  oraz Poronin – Katowice (odjazd z Poronina o 16:18).  Z powodu braku możliwości uruchomienia pociągu powrotnego z Zakopanego w pełnej relacji, wprowadzone zostało honorowanie biletów Kolei Śląskich w pociągu 30586/30587 uruchamianym przez POLREGIO. Pociąg ten odjeżdża z Zakopanego o godz. 15:52 i będzie skomunikowany z pociągiem KŚ 34108/34109 relacji Poronin – Katowice, odjazd z Poronina o godz. 16:18. Wszystkie ważne bilety Kolei Śląskich wystawione od stacji Poronin lub Zakopane będą honorowane w ww. pociągu POLREGIO.

 

Trwają remonty

Rozwiązania dla pasażerów to jedno. Dodatkowo prowadzone są remonty infrastruktury kolejowej. Te spowodują zawieszenie postojów na przystankach Rybnik Paruszowiec oraz Bielsko-Biała Północ. Dzięki współpracy z lokalnymi operatorami komunikacji miejskiej i miastami Rybnik oraz Bielsko-Biała Koleje Śląskie zapewniają możliwość honorowania biletów w liniach autobusowych umożliwiających dojazd do okolic przystanków.

Zgubiłeś coś w pociągu? Ruszy specjalny profil

Zgubiłeś rzeczy w pociągu i nie wiesz, jak je odnaleźć? Od 15 lipca Koleje Śląskie uruchamiają specjalny profil na facebooku, który pomoże podróżnym w odnalezieniu przedmiotów pozostawionych w czasie podróży w pociągu. Nowy profil będzie działał w obie strony – trochę w formule " spotted". Podróżni będą mogli wysłać do administratora informację o zagubionych przedmiotach. W drugiej opcji Koleje Śląskie będą publikowały informację o rzeczach, które zostały znalezione w pociągach, zanim zostaną one przekazane do właściwych podmiotów.

Do dyspozycji pociągi do Bohumina

Na wniosek podróżnych Koleje Śląskie od 11 czerwca br. uruchomiły trzy pary połączeń kolejowych w relacji Bohumin – Chałupki – Bohumin, które dają dostęp do głównych połączeń czeskiej sieci kolejowej. Na razie podróżni podróżują czeskim taborem, lecz obsługę maszynistów zapewniają Koleje Śląskie. Według szacunków, pierwszy etap powrotu Kolei Śląskich do Bohumina to koszt ok. 300 tys. zł. Z kolei od 10 grudnia 2023r. Koleje Śląskie planują uruchomić pięć par połączeń dziennie relacji Katowice-Bohumin-Katowice, w tym przypadku własnym taborem.

Bezpieczeństwo w ruchu pociągów jest ważne

Stałe monitorowanie zdarzeń kolejowych wykazuje, że najwięcej niebezpiecznych zdarzeń ma miejsce na obszarach przejazdów kolejowo-drogowych. Ich główną przyczyną jest nieprawidłowa postawa kierowców pojazdów drogowych, którzy łamią przepisy ruchu drogowego i wjeżdżają na przejazd w momencie, kiedy jest to zabronione przez migającą sygnalizację oraz opuszczające się rogatki. Koleje Śląskie apelują o zachowanie ostrożności.

Zwracają się także do rodziców, by zwrócili oni uwagę na to, w jaki sposób ich nastoletnie pociechy spędzają wolny czas. Niestety ze statystyk wynika, że wakacje są czasem wzrastającej liczby aktów wandalizmu, który dotyczy także taboru Kolei Śląskich. Obrzucanie pociągów kamieniami, pozostawianie kamieni na torach czy "dzieła" grafficiarzy wciąż stanowią problem, z którymi borykają się przewoźnicy kolejowi.