Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytom: Kontrole i mandaty dla wulkanizatorów

Autor: w dniu 2023-08-05

Mandaty, a następnie podpisane umowy – to efekty kontroli prowadzonych przez bytomską Straż Miejską w zakładach wulkanizacyjnych i warsztatach samochodowych działających na terenie miasta. Mają one na celu ustalenie czy właściciele warsztatów prowadzą zgodną z przepisami gospodarkę odpadami.

Właściciele ośmiu skontrolowanych warsztatów, które zostały ostatnio ukarane, podpisały już umowy na wywóz odpadów. Akcja kontroli warsztatów będzie kontynuowana do końca roku. Zgodnie z ustawą o odpadach, zakłady wulkanizacyjne i warsztaty samochodowe mają obowiązek we właściwy sposób pozbywać się odpadów komunalnych i innych wytworzonych w wyniku swojej działalności odpadów.

Oznacza to między innymi, że muszą posiadać umowę podpisaną z firmą, która zajmuje się odbiorem odpadów. Kontrola wykazała, że nie wszyscy przedsiębiorcy posiadają wymagane dokumenty – mówi Bogdan Grudzień ze Straży Miejskiej.

Jak zaznacza Straż Miejska, do najczęstszych nieprawidłowości należy brak podpisanej umowy na wywóz odpadów komunalnych. W takim wypadku właściciel warsztatu samochodowego może być ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 zł oraz zobligowany do podpisana stosownej umowy.

Przedsiębiorcy wytwarzający odpady, a do tych należą warsztaty samochodowe i zakłady wulkanizacyjne mają obowiązek wpisać się do Bazy Danych Odpadowych, która ma za zadanie uszczelnić system gospodarowania odpadami, zwiększyć skuteczność walki z szarą strefą i dzikimi wysypiskami. Takiego wpisu dokonuje Marszałek Województwa odpowiedni dla siedziby firmy. Firmy zobowiązane też są do składania sprawozdań o odprowadzaniu odpadów.

Często zdarza się, że wymieniając opony w zakładzie wulkanizacyjnym, klient musi się ich pozbyć na własną rękę. W Bytomiu można je oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Jana Pawła II. To usługa, z której mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Bytomia, którzy wnoszą do gminy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W ciągu roku bytomianie mogą oddać do 8 sztuk zużytych opon.

Foto i źródło: UM Bytom