Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kości Smoka Wawelskiego w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Autor: w dniu 2023-09-18

Po sukcesie Nocy Muzeów z dinozaurami w roli głównej, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu postanowiło kontynuować temat. 22 września otwarta zostanie wystawa "Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów".

Wystawa "Życie zaklęte w kamieniu. Od bakterii do dinozaurów" będzie niezwykłą opowieścią prezentującą historię życia na Ziemi od samego jego początku – pojawienia się pierwszych organizmów jednokomórkowych 2,5 miliarda lat temu – do końca epoki dinozaurów. Będzie to również opowieść o ciągłych przemianach życia aż do kluczowego momentu – wielkiego wymierania kredowego, podczas którego zniknęły wielkie gady, a małe ssaki rozpoczęły swą drogę ku dominacji.

Jak wiele musiało się stać, aby doszło do powstania gatunku ludzkiego?

Wystawa pokaże, że ewolucja to proces złożony, podatny na przypadki i naznaczony wieloma wydarzeniami, które zmieniały całkowicie bieg dziejów. Historia ta zostanie opowiedziana za pomocą niezwykłych eksponatów liczących nawet 2,5 miliarda lat oraz uzupełniona rekonstrukcjami i wielkoformatowymi wizualizacjami cyfrowymi. Rozpoczną ją odciski m.in. sinic, koralowców, graptolitów, ryb, skamielin trylobitów i amonitów oraz zęby prehistorycznego megalodona. Przedstawiona zostanie także flora karbońska w postaci bogatej kolekcji odcisków węglowych. Faunę krasiejowską reprezentować będą metopozaury i aetopozaury. Wśród eksponatów z pewnością przykują uwagę kości Smoka wawelskiego – jednego z największych gadów triasowych żyjących na terenie Europy. Ostatnia sala ekspozycji poświęcona zaś zostanie dinozaurom. Znajdą się tam m.in. fragmenty kości oraz zęby spinozaura i tyranozaura wraz z wielkoformatową wizualizacją tych dinozaurów ukazanych w naturalnym dla nich środowisku. Dużym wydarzeniem będzie również prezentacja modelu czaszki tarbozaura, sajchani i pachycefalozaurów.

czas trwania: 22 września 2023 – 23 czerwca 2024
miejsce: ul. Wojciecha Korfantego 34, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
kuratorzy: dr Roland Dobosz, Marek Ryś
wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową

Radio Piekary jest patronem medialnym wystawy.