Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Lech Majewski przeniesie obrazy Jacka Malczewskiego na wielki ekran

Autor: w dniu 2023-08-25

Był Ociepka, Bosch i Breugel – teraz osławiony na świecie, a pochodzący z Katowic reżyser Lech Majewski przeniesie na ekran obrazy Jacka Malczewskiego.

Część ze zdjęć do serii dwunastu wideoartów powstaje właśnie w naszym województwie. Bohaterowie obrazów Malczewskiego będą pojawiać się w różnych miejscach Polski – i o różnym czasie.

-To jest taki korowód, który wychodzi z obrazu i idzie przez historię Polski. Malczewski daje taką możliwość ze względu na użycie języka symbolicznego. Idziemy przez lata, idziemy przez wojny, aż dochodzimy do dnia dzisiejszego. Zaczyna się na Syberii. Malczewski malował całą serię obrazów, które nazywają się "Na etapie", bo etap to był ten moment przejścia. To dla mnie pewna korespondencja z Malczewskim  – mówi reżyser Lech Majewski

Sporo zdjęć będzie kręconych, jak przyznaje reżyser, na Śląsku.

-Dużo jest Katowic i okolic, bo aż cztery sceny są w skansenie w Chorzowie, mamy zdjęcia w Gliwicach, Katowicach – na Akademii Sztuk Pięknych, KTW, okolice Spodka, mamy pod Pyrzowicami pole zboża. Mamy też jedną scenę w Krakowie – prawdziwego okna, prawdziwego ogrodu Malczewskiego, gdzie malował ten obraz – mówi Majewski.

Cykl dwunastu wideoartów Lecha Majewskiego opartych na obrazach Jacka Malczewskiego będzie prezentowany na początku w Muzeum Narodowym w Poznaniu, potem objedzie Polskę i świat. Ma być gotowy w maju.